مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد، فاضلی فرماندار خاتم و جمعی از مسئولان استان و شهرستان در روز شهرستان خاتم از بافت و قلعه تاریخی بخش مروست این شهرستان بازدید کرد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری خاتم؛ در یازدهمین روز از نوروز 96 که به عنوان روز شهرستان خاتم نامگذاری شده، مدیرکل میراث فرهنگی و دبیرستاد اجرایی خدمات سفر استان یزد، فاضلی فرماندار خاتم و جمعی از مسئولان استان و شهرستان از بافت و قلعه تاریخی بخش مروست شهرستان خاتم بازدید نمودند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد بافت تاریخی مروست را از جمله بافت های با ارزش منطقه مرکزی کشور دانست و عنوان کرد: بافت تاریخی مروست به عنوان جاذبه ای تاریخی متشکل از ساختاری ارزشمند و تاریخی است که هسته اصلی آن با محوریت قلعه تاریخی و مراکز خدماتی مجاور آن نظیر کاروانسرا، مراکز آموزشی، مساجد، حسینیه‌ها و ... میباشد.

این مقام مسئول با بیان اینکه اینکه داخل بافت تاریخی مروست ابنیه های ارزشمندی نظیر مسجد جامع، مسجد دهقانیان، گنبدی، قلعه مروست و ... وجود دارد؛ اشاره ای به قلعه تاریخی در این بافت کرد و گفت: این قلعه تاریخی و با ارزش در محدوده مرکزی بافت قدیمی شهر هرات جای دارد و با توجه به اهمیت قلعه در این بافت تاریخی، می‏‏توان اذعان کرد که این بنا به عنوان یک نشانه ‏‏ی شهری برای مروست خودنمایی می‏‏کند.

لازم به ذکر است: قلعه 1400 ساله مروست روی یک تپه باستانی با ارتفاع حدود شش متر با وسعتی قریب 8 هزار مترمربع واقع شده که صلابت، عظمت و بلندی خود را به رخ هر بیننده‎‎ای می‏‏کشد و از این حیث در نوع خود منحصر بفرد و هرساله گردشگران برای بازدید از این قلعه به این منطقه سفر می‏‏کنند.

قلعه تاریخی مروست که از لحاظ موقعیت مکانی در وسط شهر مروست قرار گرفته به شماره 2545 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.