فرماندار خاتم با اشاره به نامگذاری سالجاری توسط مقام معظم رهبری به اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال گفت: ایجاد اشتغال و خلق فرصتهای جدید شغلی پایدار مهمترین عامل پیشگیری از اعتیاد در جامعه است.

 

به گزارش روابط عمومی فرمانداری خاتم؛ فرجام فاضلی در نشست شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خاتم افزود: کشور ما یک کشور جوان است و از پتانسیل ویژه ای در این زمینه برخوردار است باید با پیشگیری از اعتیاد این پتانسیل را در جهت توسعه استفاده کنیم.
وی اظهار کرد: اگر در این زمینه برنامه ریزی نشود دشمن می تواند با اعتیاد جوانان این پتانسیل را به یک معضل برای جامعه تبدیل کند و به اهداف شوم خود برسد.
وی با تاکید بر بحث آموزش به خانواده ها در شناسایی مواد مخدر یادآور شد: آموزش و پرورش، دانشگاه ها و برگزاری نمایشگاه هایی در این زمینه می توانند ضمن شناسایی انواع مواد مخدر به خانواده ها راههای پیشگیری از اعتیاد را نیز آموزش دهند.
فاضلی عنوان کرد: باید اعتیاد و مصرف مواد در جامعه علت یابی شود تا بتوانیم جامعه ای عاری از آلودگی داشته باشیم و با پیشگیری از آن موجب توسعه جامعه شویم.
وی تصریح کرد: پیشگیری از اعتیاد و مواد مخدر باید با تلاش مسئولان همگانی شود تا بشود با این معضل برخورد جدی صورت گیرد و از آسیب هایی که می تواند مواد مخدر داشته باشد کمتر شود.
در ادامه همچنین دادستان عمومی و انقلاب شهرستان خاتم با تاکید بر بحث پیشگیری از اعتیاد و مواد مخدر گفت :باید طرح هایی که در این زمینه در استانهای دیگر اجرا شده شناسایی شده و نسبت و به اجرای آنها در استان یزد و شهرستان خاتم اجرایی شود.
ابوالفضل توکلی افزود: اگر در بخش پیشگیری یک برنامه مشخص و مدون داشته باشیم می توانیم در بخش کاهش آسیب ها گام های موثری را برداریم و با این معضل برخورد کنیم.
وی یادآور شد: باید در خانواده ها نیز از ابتلای والدین به اعتیاد جلوگیری کرده تا موجب اعتیاد و گرایش فرزندان به مواد مخدر نشوند و همچنین از فروپاشی برخی از این خانواده ها به جهت اعتیاد یکی از زوجین به مواد جلوگیری کنیم. 
موادمخدر یکی از معضلات اصلی و جدی جامعۀ بشری در جهان متمدن امروز است، که می تواند از فردی به فرد دیگر و از نسلی به نسلی دیگر سرایت کند و ابعاد وسیع عوارض ناشی از مصرف آن، زندگی جسمی و روانی فرد و همچنین خانواده، فرهنگ، اقتصاد و اجتماع را به شدت متاثر و متضرر کند.
مواد مخدر، شامل همه ترکیبات و مشتقاتی است که کارکرد و فعالیت مغز را به صورت هیجان، افسردگی، رفتار نامناسب، عصبانیت یا اختلال درقضاوت و شعور تغییر می دهد، که هم از حیث تعداد افراد معتاد و هم از حیث پیچیدگی و خلاصی از اعتیاد، یکی از مهمترین آسیب های اجتماعی دنیای معاصر محسوب می شود.
میزان خطر و تهدید مواد موادمخدر برای زندگی انسان، کمتر از سلاح های و میکروبی در جهان نیست،بلکه در مواردی به عنوان یک تهدید فعال اما آرام و پنهان، حیات بشر را به نابودی کشانده و بیشتر از هرسلاح کشنده و غیرفعال عمل می کند و علاوه بر زیانهای جسمی، آثار روحی و روانی خطرناکی هم دارد.