مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان یزد گفت: حفاظت از منابع آب یکی از اصول تحقق اهداف اقتصادمقاومتی است و شهرستان خاتم در اجرای طرح تعادل بخشی و احیای منابع آب زیرزمینی از مناطق پیشتاز در استان است.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری خاتم؛ محمد مهدی جوادیان زاده روزسه شنبه در نشست شورای حفاظت از منابع آب شهرستان خاتم گفت: رویکرد اقتصاد مقاومتی در حوزه کشاورزی، حفظ منابع آب زیرزمینی است که در شهرستان های خاتم و ابرکوه که 2 قطب اصلی کشاورزی استان هستند طرح حفاطت از منابع آب با نصب کنتورهای هوشمند به خوبی اجرا شده است.
وی خاطرنشان کرد: خاتم در سال زارعی جاری از بارش های خوبی برخوردار بوده و 146 میلیمتر بارندگی داشته که در دوره مشابه سال گذشته 77 میلیمتر بوده و حدود 110 درصد افزایش داشته است.
جوادیان زاده با بیان اینکه اجرای طرح سد خوانسار در این شهرستان از پیشرفت خوبی برخوردار است، یادآور شد: امید داریم که این طرح در بهمن ماه سالجاری به بهره برداری برسد و از آب این سد برای استفاده در بخش های شرب، صنعت و کشاورزی استفاده شود.
وی همچنین در خصوص شارژ کنتورهای هوشمند در شهرستان خاتم یادآورد: در سالجاری این کنتورها سه نوبت شارژ می شوند و کشاورزان باید با مدیریت در این زمینه، خاموشی های زمستانه را طی 45 روز اعمال کنند.
**** 
صد درصد کنتورهای آب کشاورزی مروست هوشمند شده است
فرماندار خاتم نیز در ابتدای این نشست با بیان اینکه صد درصد کنتورهای آب کشاورزی مروست هوشمند شده از اجرای طرح هوشمند سازی کنتورها در بخش مرکزی شهر هرات و دهستان چاهک خبر داد.
فرجام فاضلی افزود: برخی منابع جایگزین دارد اما آب جایگزینی ندارد و باید نهایت استفاده و دقت در مصرف آن صورت گیرد که در شهرستان خاتم با هوشمند کردن کنتورها از افت آب های زیرزمینی جلوگیری شده است.
فاضلی از کاهش 24 سانتیمتری آب در دشت های این شهرستان با سه مرحله اجرای طرح خاموشی کنترهای هوشمند خبر داد و تاکید کرد: در زمینه اجرای طرح نصب کنتورهای هوشمند و شارژ آن همکاری لازم توسط مسئولان شهرستان انجام خواهد شد.
وی همچنین تخصیص آب به صنایع شهرستان خاتم و رفع مشکل تخصیص آب به کارخانه کربن فعال در مروست و معدن اسمالمون و مجتمع بین راهی رحمت آباد در این شهرستان را خواستار شد.
9 حلقه چاه در مدار بهره برداری در شهرستان خاتم، آب مورد نیاز مردم را در بخش شهری تامین می کنند.