جشنواره فرهنگی و هنری منطقه ای عشایر با حضور شماری از عشایر استانهای فارس، کرمان و یزد روز چهارشنبه در محل منطقه تفرجگاهی کر در روستای کرخنگان مروست شهرستان خاتم آغاز شد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری خاتم؛ فرماندار خاتم در این مراسم با اشاره به پتانسییل های گردشگری بی نظیر در شهرستان خاتم گفت: امید داریم تا بتوانیم از این پتانسیل استفاده کرده و علاوه بر جذب گردشگران بتوانیم در این راستا موجب اشتغالزایی نیز بشویم.
فرجام فاضلی با اشاره به اینکه خاتم در فاصله 240 کیلومتری از شهر یزد واقع شده است یادآور شد: این شهرستان با مساحت 8 هزار و 200 کیلومتری در بین محورهای مواصلاتی سه استان کرمان، فارس و یزد قرار گرفته است که در بحث صنعت تاکنون شاهد رشد قابل توجه آن بوده ایم.
وی ضمن بیان اینکه شغل اکثر مردم این شهرستان کشاورزی و دامپروری است و اقتصاد آنها بر این پایه استوار است، تاکید کرد: 70 درصد از جمعیت عشایر استان در این شهرستان وجود دارد که 23 درصد از جمعیت روستایی شهرستان را عشایر به خود اختصاص دادند.
این مسئول خاطرنشان کرد: خوشبختانه روند مهاجرت در این شهرستان نسبت به دیگر نقاط از وضعیت بسیار خوبی برخوردار است و به خاطر پتانسیل های که در بحث منابع طبیعی و کشاورزی دارد روند مهاجرت کندتر است.
فاضلی تصریح کرد: عشایرتولیدات لبنی و پروتئنی بخش زیادی از مردم را تامین می کنند و همچنین فرهنگ بکر و دست نخورده این قشر از جامعه موجب شده است تا کمترین تغییر را در فرهنگ عشایر شاهد باشیم.
بالاترین مقام شهرستان اضافه کرد: با توجه به پیش رو بودن انتخابات باید شاهد حضور پرشور روستاییان و عشایر شهرستان در انتخابات باشیم و همچون گذشته برگ زرین دیگری را در این شهرستان رقم بزنیم.
فاضلی اظهار داشت:رهبر معظم انقلاب چهار شاخص مهم از جمله سلامت، مشارکت حداکثری و امنیت انتخابات را نام بردند که مهمترین شاخص و تاکید ایشان بر حضور پرشور است که باید با حضور گسترده ندای ایشان را لبیک بگوییم.
وی گفت: 6 کاندیدایی که در انتخابات ریاست جمهوری تایید شده اند دارای صلاحیت هستند و حق تخریب هیچ کاندیدایی را نداریم و همچنین باید کارهای انجام شده و نشده را نیز بیان کنیم تا مردم با آگاهی انتخاب کنند.
معاون فرهنگی و هنری فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد نیز گفت: با تشکیل کارگروه روستا و عشایر در جهت ارتقاء سطح فعالیتهای فرهنگی روستانشینان اقدام کرده ایم که امید داریم شاهد تحولات خوبی در این بخش ها باشیم.
سیدخلف حوتی نژاد افزود: یکسری از موارد را که به فراموشی سپرده شده است به وسیله جشنواره ها ثبت کرده ایم اما آنچه باید ماندگار شود موسیقی عشایری است که لذت و زیبایی خاص خودش را دارد.
استان یزد حدود پنج هزار نفر جمعیت عشایری دارد که اکثرا در شهرهای خاتم و ابرکوه سکونت دارند.
ین جشنواره با هدف حفظ صیانت از فرهنگ عشایر و در دو بخش دستاوردهای زندگی عشایری و تولیدات آنها به مدت سه روز برگزار می شود.
معرفی کتاب،اجرای موسیقی محلی و بازی های بومی محلی،برپایی جشنواره غذا و راه اندازی کتابخانه سیار عشایری از برنامه های جانبی این جشنواره است.