فرماندار خاتم:

پایان مرمت برج ضلع جنوب غربی قلعه ملکی هرات

جواد میربهبودی فرماندار شهرستان خاتم: از اتمام مرمت و بازسازی برج ضلع جنوب غربی قلعه ملکی هرات خاتم خبر داد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان خاتم: فرماندار خاتم  همچنین  از اتمام مرمت و بازسازی برج ضلع جنوب غربی قلعه ملکی هرات خاتم خبر داد و گفت: این قلعه یکی از بزرگ‌ترین قلعه‌های شهرستان است که دارای چهار برج در چهارگوشه بنا برای دیده‌بانی و محافظت از آن است.
میربهبودی افزود: یکی از خصوصیات منحصر به ‌فرد این برج‌ها تزیینات زیاد و زیبایی است که از مصالح اصلی ساخت خود برج یعنی خشت و گل استفاده شده است.

وی ادامه داد: در این تزیینات علاوه بر مباحث زیباشناسی، رعایت کاربردی بودن آن‌همانند ایجاد تیرکش و روزنه‌های دیده‌بانی قابل ‌توجه است.

میربهبودی با قدردانی از اقدام اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خاتم با اشاره به اینکه این نهاد بر حسب وظیفه ذاتی خود سال گذشته مرمت و ساماندهی برج ضلع جنوب شرقی قلعه را در دستور کار قرار داد و مرمت آن کامل انجام شد، تصریح کرد: امسال نیز مرمت برج ضلع جنوب غربی به‌صورت دیوارچینی دورتادور برج با ایجاد تزیینات ، طاق زنی با خشت، ایجاد راه‌پله و اندود گاهگل انجام ‌شد.

وی افزود: با بررسی بر روی معماری برج می‌توان به مهارت و ریزبینی معمار آن پی برد که چگونه علاوه بر رعایت موارد ساختار و استحکام بخشی برج، تزیینات پرکاری را هم با مصالح خشت و گل در بدنه بنا ایجاد کرد و از تلفیق این ۲،  شاهکاری را در معماری آن زمان آفرید که هنوز برای این دوره هم قابل‌تحسین است.

میربهبودی در خصوص ویژگی‌های این بنای تاریخی گفت: قلعه ملکی هرات یکی از قلعه‌های دوره افشاریه یا زندیه است ،دارای  ۲ کاربری مسکونی و نظامی است و با توجه به فضاهای داخلی آن شامل هشتی ورودی، شاه‌نشین، کلنی‌های مسکونی در ۲ جبهه، برج‌های دیده‌بانی و تیرکش ها، سیلوهای نگهداری غله به‌صورت عمومی و خصوصی، محل استقرار نگهبانان، اسطبل‌ها و محل نگهداری حیوانات به‌صورت روباز و فضاهای اضطراری برای زراعت و کشاورزی، می‌توان آن را یکی از کامل‌ترین قلعه‌های موجود منطقه به شمار آورد.

این بنای ارزشمند در سال ۱۳۸۷ با شماره ثبتی ۲۴۴۹۵ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.