فرماندار خاتم با بیان اینکه از افتخارات ایران این است که سرنوشت مردم به دست خودشان رقم زده می شود گفت: انتخابات مصداق و نماد بارز مردم سالاری دینی است.

به گزارش کمیته تبلیغات و اطلاع رسانی ستاد انتخابات شهرستان خاتم؛ فرجام فاضلی روزیکشنبه درنشست پیشگیری ازجرائم انتخاباتی افزود: برگزاری انتخابات توسط وزارت کشور انجام می شود اما مهمترین و اصلی ترین نقش را در اجرای آنها مردم برعهده دارند و متولیان انتخابات باید اصل بی طرفی را رعایت کنند.
وی یادآور شد: در شهرستان خاتم اقدامات مربوط به انتخابات بر اساس تقویم زمانی به خوبی انجام شده است.
فاضلی از رشد 6 درصدی ثبت نام کنندگان نامزدهای انتخابات شورای شهر و روستا نسبت به انتخابات سال 92 خبرداد و افزود: در انتخابات 29 اردیبهشت ماه امسال 242 نفر برای عضویت در شوراهای اسلامی شهر و روستا در شهرستان خاتم به رقابت می پردازند.
وی تصریح کرد: از این تعداد 183 نفر در حوزه روستایی و 41 نفر در حوزه شهری برای رسیدن به 115 کرسی در شورای شهر و روستا در شهرستان خاتم رقابت می کنند.
فرماندار خاتم در خصوص به تخلفات انتخاباتی یادآور شد: ناظران و بازرسان با نهایت دقت روند انتخابات را رصد می کنند و نامزدها باید با شناخت مصادیق تخلفات از انجام آنها خودداری کنند.
فاضلی یادآور شد: نامزدهای انتخابات می توانند از یک بنر در جلوی ستاد برای تبلیغ استفاده کنند و همچنین دو نمونه از پوسترهای و بروشورهای تبلیغاتی را به فرمانداری ارسال نمایند.
رئیس دادگستری شهرستان خاتم نیز در این نشست به خبرنگار ایرنا گفت: تاکنون هیچ تخلف انتخاباتی در شهرستان خاتم گزارش نشده است. 
محمد مهدی مدرس زاده افزود: تخلفات انتخاباتی سه مقطع قبل، حین و پس از برگزاری انتخابات را شامل می شود که در زمان قبل از انتخابات در این شهرستان هیچ تخلفی گزارش نشده است. 
رییس ستاد پیشگیری از تخلفات و جرائم انتخاباتی خاتم اضافه کرد: نامزدهای انتخاباتی باید دستورالعمل های قانونی را رعایت کنند تا اقداماتشان موجب ایجاد تنش نشود. 
وی با اشاره به جرم بودن اقدامات تخریبی علیه نامزدها بوسیله رسانه های محلی اضافه کرد: سوء استفاده از فضای مجازی برای تداوم تبلیغات خارج از مهلت قانونی، تخریب نامزدهای رقیب و سوء استفاده از سامانه های پیامکی تلفن همراه نیز برخی از این جرائم است. 
مدرس زاده خاطرنشان کرد: استفاده از اماکن ، خودروهای اداری، تجهیزات و ملزومات و امکانات اداری و دولتی یا نهادهای عمومی مانند شهرداری ها در امور تبلیغاتی و اجرایی نامزد یا نامزدهای خاص نیز جزو جرائم است . 
دادستان عمومی و انقلاب شهرستان خاتم نیز گفت: داوطلبان انتخابات شوراها باید از تحریک احساسات قومی و مذهبی مردم در سخنرانی های تبلیغاتی، طرح مباحث منفی و تحریک آمیز علیه نظام و مسائل خلاف مصالح و منافع ملی و سیاه نمایی در سخنرانی های تبلیغاتی خودداری کنند زیرا این موارد جرم محسوب می شود. 
ابوالفضل توکلی راه اندازی کارناوال انتخاباتی که موجب بسته شدن خیابان های شهر و ایجاد ترافیک مصنوعی به وسیله اعضای ستادهای تبلیغاتی، نامزدها و طرفداران آن ها بشود، نصب بلندگو و پخش موسیقی، سردادن شعار و سخنرانی خارج از ستادهای انتخاباتی را از مصادیق جرائم انتخابات برشمرد. 
وی در خصوص تخلفات روز انتخابات گفت: خرید و فروش رای، استفاده از شناسنامه های جعلی، دادن رای با شناسنامه دیگران، نوشتن نام نامزدهای مورد علاقه برای افراد بی سواد و اعمال نظر به نفع نامزد مورد علاقه نیز از جمله مواردی است که جرم محسوب می شود. 
وی ابراز امیدواری کرد که با رعایت موازین قانونی توسط مسئولان اجرایی انتخابات و نامزدها و طرفداران آنها شاهد برگزاری انتخاباتی سالم و پرشور باشیم. 
در شهرستان خاتم 22 هزار نفر واجد شرایط رای دهی و 47 شعبه اخذ رای تعیین شده است.