(بسم رب الشهداء والصديقين)

ما در حقيقت انقلاب ، اسلام ، قرآن ، استقلال آبرو و حيثيت را از بركت خون پاك شهداي عزيزمان داريم . مقام عظمي ولايت حضرت آيه الله خامنه اي (مدظله العالي)

تاريخ چه زيبا گواهي مي دهد كه شهادت فخر اوليا ء خاص الهي است .و براستي ملتي كه شهادت دارد اسارت ندارد.

در اسلام  و زبان قرآن و زبان اهل بيت (عليهم السلام) شهادت ، گزينش مرگي سرخ متكي بر شناخت و آگاهي و بر مبناي آزادي و اختيار در مبارزه عليه موانع تكامل و خطوط انحرافي و طاغوتي است و راهي است كه مجاهد في سبيل الله از روي منطق ، شعور ، بيداري و بينايي انتخاب مي كند .

شهادت يكي از حقايق قرآني است كه در موارد متعدد از آن ياد شده و داراي معناي وسيعي است ، شهادت خون دوباره اي است كه به كالبد نيمه جان جامعه تزريق و حركت و بالندگي و سير الي الله را موجب مي شود .

در صدر اسلام نيز در جنگلهاي مختلف مسلمانان اگر چه از نظر عده و عده در مضيقه بودند اما با توجه به اعتقاد و ايمان سرشار و با عمل به دستورات پيامبر اعظم (ص) و ائمه معصومين (عليهم السلام) در برابر كفار و مشركين ايستادند و پيروزشدند . به عنوان مثال قيام ابا عبدا... الحسين (ع) در مقابل يزيد و لشكريانش كه در اين جنگ اگر چه امام و يارانش مي دانستند كه به شهادت مي رسند اما از آنجا كه شهادت ميراث ابدي اوليا ء و انبياي الهي است در مقابل لشكريان يزيد ايستادند و در جهت امر به معروف و نهي از منكر جان خود را نثار نمودند .

انقلاب اسلامي ايران نيز از سال 42 با قيام و شهادت آغاز شد و با رهنمودهاي حكيمانه حضرت امام خميني (ره) رهبري گرديد و در اين راه خونهاي زيادي شد تا اينكه در بهمن 1357 به پيروزي رسيد دشمنان نظام اندكي بعد از اين پيروزي بزرگ از مرزهاي غربي به كشورمان حمله كردند اما جوانان غيور و سربازان خميني كبير (ره) با اطاعت از ولي امر خود با تمامي توان از ميهن اسلامي خويش دفاع كرده و حتي نگذاشتند وجبي از خاك كشور به دست دشمنان بيفتد.

آرمان اين شهيدان پاكي ، اخلاص و محبت بود و به فرمايش مقام معظم رهبري « نظام جمهوري اسلامي امروز امانت شهيدان است و همه بايد بدانند كه مبارزه با جمهوري اسلامي تمام نشده است» . اين آرمان همه ملت ، جوانان مردمان اين سرزمين است از خصوصيات بارز اين عزيزان اخلاص عمل ، ايثار و فداكاري و پيروي از ولي امر مسلمين ، خستگي ناپذيري ، ايستادگي و مقاومت بود و با نثار جان خود سربلندي و افتخاررا براي مسلمانان و آزاديخواهان دنيا به ارمغان آوردند .

يكي از وظايف بزرگي كه ما مسئولين بايد به آن توجه كرده و سرلوحه كار خود قرار دهيم الگو سازي زندگي شهدا در ميان جوانان است و بدخواهان نظام اين را بدانند كه ياد و راه شهيدان هرگز فراموش نخواهد شد و جوانان ايران اسلامي با تمامي توان از آرمانهاي نظام جمهوري اسلامي ايران دفاع خواهند كرد و به گفته مقام معظم رهبري (مدظله العالي ) « شهيدان عزيز ما گشايندگان آن راهي هستند كه همه ما بايد پيمودن آنرا بر خود هموار كنيم و حق بزرگ آن عزيزان است كه فرهنگ شهادت و ارزش مجاهدت در راه خدا براي همه تبيين شود و آن آرمانها و اصولي كه آن عزيزان خود را فدا كردند در زندگي ما به تحقق نزديك شود ».

شهرستان خاتم نيز به لطف خداوند متعال در جهت تبيين و تحقق اين راه و براي اولين بار يادواره سرداران و 114 شهيد خود را با اجراي برنامه هاي متنوع از قبيل سخنراني ، مداحي ، بر پايي نمايشگاه آلات و ادوات جنگي و برنامه هاي ديگر برگزار خواهد نمود. باشد كه با اين مراسم معنوي خدمتي كوچك به خانواده شهداء و فرهنگ ايثارگري و خدمت به اساس دينداري و انقلاب كرده باشيم و براستي كه جاي ياواره شهدا در برنامه هاي فرهنگي شهرستان خاتم با گذشت نزديك به ده سال از شهرستان شدن آن خالي بود و اينك كه به لطف و ياري خداوند متعال و در پناه دعاي شهدا دقيقا" در پايان يكسال خدمتگذاري به مردم شريف و صديق و شهيد پرورشهرستان خاتم موفق به برگزاري اولين يادواره شهدا گرديده ايم ، خداي متعال را شاكرم و از همه مسئولين استاني و شهرستاني بويژه استاندار محترم و معزز ، معاونين محترم ايشان ، سردار الله داد فرماندهي محترم سپاه الغدير استان و سردار فرهنگ دوست رئيس بنياد شهيد و امور ايثارگران استان و مسئولين شهرستاني و ساير عزيزاني كه به هر نحوي در برگزاري اين مراسم ما را ياري نموده اند تقدير و تشكر مي كنم و در پايان از خانواده هاي معظم شهداء ، ايثارگران ، جانبازان و مردم سختكوش شهرستان استدعا دارم در اين مراسم معنوي شركت نمايند.

اميد آنكه اگر لياقت نداشته و به خيل عظيم شهدا نپيوسته ايم ، لااقل شايسته لقب خادم الشهدايي در روز محشر باشيم .

                                                                                                                                               وافوض امري الي ا...

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     سيد ناصر امامي ميبدي

                                                                                                                                        فرماندار و رئيس ستاد يادواره سرداران و 114 شهيد شهرستان خاتم