به گزارش دوشنبه خبرنگار ايرنا از خاتم اين استودان صخره اي به خاطر منحصر به فرد بودن در استان يزد ، زيبائي ، جلوه و قدمت تاريخي آن همواره مورد توجه دوستداران آثار تاريخي و ميراث فرهنگي مي باشد .
اين استودان صخره اي كه به صورت اتاقكي ايجاد شده در دل كوههاي كرخنگان بخش مروست از توابع شهرستان خاتم واقع شده از چنان جذابيتي برخوردار مي باشد كه انسان با ديدن آن به حيرت و شگفتي مي افتد .
بناي ياد شده كه در نزد مردم محلي به عنوان غار ديوبري معروف شده روزانه مورد بازديد جمع زيادي از دوستداران ميراث فرهنگي قرار مي گيرد .
استودان مخفف استخوان دان، اتاقكي ايجاد شده در دل كوه است كه ايرانيان باستان در زمان قديم پس از گذاشتن جسد مردگان خود در قبرهاي روباز ، استخوان آنها را به اين محل حمل و از آن نگهداري مي نمودند .
با كشف اين استودان كه 2 سال پيش به همت ميراث فرهنگي انجام شد سابقه زندگي در كرخنگان خاتم به 2500 سال پيش يعني دوره هخامنشيان مي رسد .
شهرستان خاتم داراي آثار تاريخي ارزشمندي است كه همواره مورد بازديد دوستداران آثار ميراث فرهنگي قرار مي گيرد .
غار بابا زاهد ، چنارهاي كهنسال كر كرخنگان ، قلعه محمد باقري ، قلعه مروست ، گنبدي مروست ، كله پريده چاهك و بادگيرهاي هرابرجان از ديگر آثار تاريخي اين شهرستان مي باشند .
تاكنون 17 استودان صخره اي در كل كشور به ثبت رسيده است و استودان صخره اي كرخنگان نيز به عنوان اولين استودان صخره اي در استان يزد براي ثبت آثار ملي ايران پيشنهاد شده است .
استودانهاي نقش خشايارشاه و رستم در استان فارس و استودانهاي بوشهر از معروفترين استودانهاي كشور محسوب مي شوند .
خاتم با جمعيتي افزون بر 35 هزار نفر در جنوب شهر يزد واقع شده است .
اين شهرستان در محل تلاقي استانهاي يزد ، كرمان و فارس واقع شده است