شناسه : 149197745
فرجام فاضلی؛

233 طرح همزمان با دهه فجر در خاتم به بهره‌برداری می‌رسد


فرماندار خاتم از بهره‌برداری 233 طرح مختلف همزمان با دهه فجر ( 12 الی 22 بهمن) 1397 در این شهرستان خبر داد و گفت: در اجرای این طرح‌ها یک میلیارد و 40 میلیون ریال هزینه و سرمایه‌گذاری شد که 90 درصد این مبلغ از سوی بخش خصوصی و بقیه از ردیف بودجه دولتی تأمین شد.

به گزارش فرمانداری خاتم ازسایت ایرنا « فرجام فاضلی » به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگاران در سالن حمیدیای استانداری یزد بابیان اینکه بهره‌برداری از این تعداد طرح ، نسبت به سال‌های گذشته بی‌نظیر است، افزود: طرح‌های یادشده در زمینهٔ کشاورزی ، صنعتی ، عمرانی ، آموزشی ، فرهنگی و ورزشی است.
وی با اشاره به اینکه هم اکنون 25 کارگروه با مشارکت مردمی و در راستای برنامه‌های دهه فجر تشکیل و فعالیت دارد، اظهار داشت: درمجموع 394 برنامه در قالب 91 عنوان در کارگروه‌ها برای اجرا در دهه فجر پیش‌بینی‌شده است.
فاضلی برگزاری جشنواره بزرگ انقلاب ، برپایی نمایشگاه دستاوردهای انقلاب اسلامی و مسابقات مختلف را ازجمله برنامه‌های یادشده عنوان کرد.

** امید به زندگی در خاتم به 74 تا 78 سال رسید
فرماندار خاتم در ادامه تعداد مراکز بهداشتی شهرستان را پنج مورد عنوان کرد و گفت: همچنین یک بیمارستان 64 تختی ، پنج پایگاه اورژانس، 14 خانه بهداشت در حال خدمات‌ رسانی به شهروندان است درحالی‌که قبل از انقلاب فقط 2 مرکز بهداشتی در این منطقه وجود داشت.
وی ادامه داد: امید به زندگی در شهرستان قبل از پیروزی انقلاب اسلامی 44 تا 47 سال بود اکنون این عدد به 74 تا 78 سال رسیده است.

** 96 درصد باسوادی
فرماندار خاتم به دستاوردهای انقلاب در حوزه آموزش‌ و پرورش اشاره کرد و گفت: قبل از پیروزی انقلاب در این منطقه فقط تا مقطع ابتدایی امکان تحصیل وجود داشت اکنون افزون بر 50 واحد آموزشی در این شهرستان وجود دارد.
وی درصد باسوادی شهرستان قبل از انقلاب را در سال 1357، 20 درصد ذکر کرد که هم‌اکنون این عدد به 96 درصد رسید که برکت پیروزی انقلاب بیش از 90 درصد معلمان بومی هستند که قبل از انقلاب معلم بومی نداشت.
فاضلی با اشاره به فعالیت سه مرکز آموزش عالی افزود: در حال حاضر یک هزار دانشجو در این مراکز مشغول به تحصیل هستند.

** اهمیت راه ها و اختصاص یک‌سوم بودجه به حوزه راهداری
فرماندار خاتم طول راه‌های این شهرستان جنوبی استان یزد را ۵۲۰ کیلومتر اعلام کرد و گفت: از مجموع راه‌ها ۷۰ کیلومتر بزرگراه، ۱۰۰ کیلومتر راه اصلی، 110 کیلومتر راه فرعی و ۲۶۰ کیلومتر راه روستایی است.
وی بابیان اینکه یک‌سوم بودجه هرسال به حوزه راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای و راه شهرسازی اختصاص می‌یابد، افزود: هم‌اکنون بیش از 400 میلیارد ریال قرارداد جهت راه‌های شهرستان منعقدشده و در حال اجراست.

**بهره‌مندی خاتم از آب شرب و سالم
وی بابیان اینکه در حال حاضر مردم خاتم هیچ مشکلی در تأمین آب شرب مورد نیاز خود ندارند افزود: اکنون 10 هزار مشترک شهری و پنج هزار و 250 مشترک روستایی از آب شرب سالم بهره‌مند هستند.
فاضلی اظهار داشت: قبل از پیروزی انقلاب این منطقه علی‌رغم اینکه دهستان بود اصلاً از آب شرب و سالم برخوردار نبود و اکنون روستاهای بالای 10 خانوار آن در تأمین آب شرب مشکلی ندارند.

** ظرفیت 120 مگاوات برق در خاتم
فرماندار خاتم بابیان اینکه تا سال 57 ظرفیت برق شهرستان فقط یک مگاوات بود، اظهار داشت: اکنون این عدد به 120 مگاوات رسید و در حال حاضر 16 هزار و 770 مشترک برق دارد.
وی ادامه داد: در حال حاضر تمام روستاهای بالای 10 خانوار از نعمت برق برخوردار هستند و افزون بر 98 درصد چاه‌های کشاورزی با نیروی برق آب استحصال می‌کنند که قبل از انقلاب ی چاه‌های منطقه از سوخت فسیلی استفاده می‌کردند.
فاضلی تصریح کرد: امسال تمام روستاها و مناطق شهری شهرستان از نعمت گاز برخوردار می‌شوند.
وی در ادامه ضریب نفوذ تلفن ثابت و همراه شهرستان خاتم را به ترتیب 33 و 77 درصد بیان کرد و یادآور شد: هم‌اکنون 12 هزار و 105 مشترک تلفن ثابت و 28 هزار و 213 خط تلفن همراه در منطقه مشغول به کار است .

**نرخ بیکاری خاتم 15.2 درصد است
فرماندار خاتم نرخ بیکاری را 15.2 درصد ذکر کرد و گفت: در دولت تدبیر و امید،و با توجه به وام های بسیار خوبی در قالب طرح‌های اشتغال پایدار و فراگیر اختصاص یافت، 347 طرح در کارگروه استانی با اشتغال‌زایی 632 نفر به تصویب رسید.
وی بابیان اینکه به نظرش خاتم ، منطقه محروم نیست بلکه کمتر توسعه‌یافته است، تأکید کرد: مردم شهرستان هیچ‌گونه ممانعتی در زمینهٔ سرمایه‌گذاری صنایع پاک ندارند و بیشتر به دنبال صنایع تبدیلی و تکمیلی هستند.
هرات مرکز شهرستان 40 هزارنفری خاتم در فاصله 240 کیلومتری شهر یزد واقع‌شده است.
آدرس کوتاه :