گزارش 2 - احداث سيلو در ابركوه يا خاتم؟!

گزارش 2 - احداث سيلو در ابركوه يا خاتم؟!


گزارش 2 - احداث سيلو در ابركوه يا خاتم؟!
خبرگزاري دانشجويان ايران - منطقه يزد

مصوب شدن احداث يك سيلو در استان در سال جاري در شهرستان‌هاي گندم خيز ابركوه و خاتم به گونه‌اي در حال پيگيري است كه هر دو شهرستان مدعي توجيه‌پذير بودن براي احداث سيلو هستند اما بنا به گفته مسوولين حضور كارشناسان در يك شهرستان و عدم حضور در شهرستان ديگر شبهاتي را در زمينه عدم وجود تصميم كارشناسي مطرح كرده است.

نايب رييس كميسيون كشاورزي: هر دو شهرستان نيازمند سيلو هستند
كارشناسان در خاتم نيز حضور يابند

به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)-منطقه يزد، نماينده مردم خاتم و ابركوه در مجلس شوراي اسلامي در اين خصوص و جهت روشن افكار عمومي به خبرنگار ايسنا گفت: سيلو با توجه به قطب گندم بودن دو شهرستان خاتم و ابركوه براي هر دو شهرستان نياز است.
 
مهندس كاظم فرهمند با بيان اينكه نمي‌دانم چه آيتم‌هايي در كنار سطح زير كشت براي انتخاب محل احداث مهم است، گفت: مي‌توانيم يك باب سيلو را امثال در يكي از شهرستان‌ها احداث كنيم و براي شهرستان ديگر نيز با توجه به اينكه اعتبار ساخت سيلو توسط بخش خصوصي تامين مي‌شود، درخواست مجوز داشته باشيم كه در سال آينده در آن سيلو احداث شود.

وي با تاكيد بر اينكه هر دو شهرستان در حوزه انتخابيه من است لذا نمي‌توانم اظهار نظري در خصوص هيچ يك داشته باشم، گفت: تصميم گيري در اين خصوص را به سازمان تعاون روستايي كه متولي احداث سيلو است واگذار مي‌كنم تا بعد از اظهار نظر كارشناسي، با تشكيل كميته‌اي با حضور استاندار و فرمانداران دو شهرستان تصميم نهايي در اين خصوص اتخاذ گردد.

فرهمند در پاسخ به سوالي در خصوص عدم حضور كارشناسان در شهرستان خاتم گفت: بايستي كارشناسان مربوطه همچنان كه در شهرستان ابركوه حضور يافتند، در خاتم نيز حاضر شوند و بررسي‌هاي لازم را نيز در اين شهرستان انجام دهند تا نظرشان با استناد به مدارك و دليل ارائه شود.

مديرعامل سازمان تعاون روستايي: 
تا نظر كارشناسي اعلام نشود هيچ اظهار نظري ندارم

مديرعامل سازمان تعاوني روستايي استان يزد نيز در پاسخ به خبرنگار ايسنا در خصوص تصميم گيري براي احداث سيلو در ابركوه،‌عنوان كرد: هنوز بحث كارشناسي و مطالعاتش نهايي نشده است.

مهندس جهان‌آبادي با بيان اينكه قرارداد مشاوره از دو ماه قبل بسته شده است، تاكيد كرد: تا نظر كارشناسي اعلام نشود هيچ اظهار نظري در اين خصوص نخواهم داشت. 

فرماندار خاتم:
كارشناسان به اين شهرستان مراجعه‌اي نداشته‌اند
بايد پاسخگوي كشاورزان و مسوولين شهرستان باشم

در پي اظهارات مديرعامل سازمان تعاون روستايي استان يزد، سيدناصر امامي فرماندار خاتم خواستار حضور كارشناسان در اين شهرستان شد و گفت: دوماه قبل كاركارشناسي در شهرستان ابركوه صورت گرفته اما در اين شهرستان تنها طي يك بار تماس تلفني اطلاعاتي از من اخذ شد كه قرار شد هفته بعد در شهرستان حضور يابند كه با گذشت دوماه اين اتفاق هنوز رخ نداده است.

وي در گفت‌وگو با خبرنگار ايسنا اظهار داشت: كدام كار كارشناسي مد نظر است، چرا كارشناسي صورت نمي‌گيرد چرا بازديد از مسيرها، جاده‌ها و توليد گندم اين شهرستان صورت نگرفته است.

وي از كسب اطلاعات موثق مبني بر احداث سيلو در ابركوه خبر داد و گفت: اگر قرار است سيلو در ابركوه احداث شود ديگر بحث كارشناسي را مطرح نكنند، با صراحت نظر خود را اعلام داشته و از آن دفاع كنند كه اگر نظر كارشناسي باشد ما نيز حرفي در خصوص آن نخواهيم داشت اما اينكه هنوز كارشناسي به اين شهرستان نيامده حرف از نظر كارشناسي بدهند ايجاد نوعي سردرگمي است.

امامي از تحت فشار بودن از سوي كشاورزان و مسوولين خاتم در زمينه احداث سيلو صحبت كرد و پيگيري‌هاي خود را تنها از اين باب عنوان كرد و گفت: ما با هيچ شهرستاني مشكلي نداريم چرا كه در نهايت متعلق به استان يزد است اما متاسفانه در زمينه هر خواسته‌اي كه براي اين شهرستان محروم پيگير بوديم هميشه بحث نبود آمار و كم بودن آمار مورد نياز مطرح شده كه در زمينه بيمارستان‌ها، درمانگاه تخصصي تامين اجتماعي و حتي ورزشگاه نيز مطرح بوده، ضمن اينكه اين دلايل را قبول نداريم، در زمينه گندم از آمار كشت بالا، فاصله زياد از ساير سيلو‌هاي استان و راه‌هاي مواصلاتي برخورداريم.

وي از پيگيري‌هاي نماينده مردم خاتم در مجلس تشكر كرد و از موضع‌گيري ايشان دفاع نمود اما از مسوولين خواست اگر قرار است احداث سيلو در دو شهرستان و طي دو سال صورت پذيرد، خاتم را در اولويت قرار دهند چرا كه عدم تخصيص امكانات، ظلم مضاعفي در حق اين شهرستان محروم است. 

فرماندار ابركوه:
شرايط احداث سيلو در ابركوه بيشتر است

 

 عادل در گفت‌وگو با خبرنگار ايسنا گفت: بر اساس برداشت‌هاي ما احداث سيلو در شهرستان ابركوه نسبت به ساير نقاط در اولويت است.

وي با بيان اينكه پارامترهاي زيادي در انتخاب محل احداث سيلو دخيلند، افزود: ميزان توليد گندم، راه‌هاي ارتباطي، موقعيت مكاني و ... از عوامل مهم در تعيين محل احداث سيلو مي‌باشد.

وي ادامه داد: شهرستان ابركوه به جهت دسترسي به راه‌هاي استان فارس و اصفهان و مركز استان و داراي بودن موقعيت برتر كشاورزي و از نظر سابقه پيگيري بحث سيلو در اخذ مجوز احداث داراي توجيه در زمينه احداث سيلو است.

عادل تاكيد كرد: مطالعات مشاورين نيز مويد اين مطلب است و مشاور رسمي نيز اين موضوع را تاييد مي‌كند.

وي ادامه داد: محل احداث سيلو در استان يزد بر اساس كار كارشناسي و در هر نقطه‌اي كه كارشناسان و مشاورين مطالعاتي تاييد كنند، تعيين مي گردد. 

رييس جهاد كشاورزي ابركوه:
با نظر مشاورين مطالعاتي محل احداث سيلو تعيين مي‌شود

رييس جهاد كشاورزي شهرستان ابركوه نيز در اين خصوص به خبرنگار ايسنا گفت: اين شهرستان با 6 هزار هكتار سطح زير كشت گندم ساليانه 25 هزار تن توليد دارد.

اكبرزاده ادامه داد: از نظر موقعيت جغرافيايي بين سه استان كشور و با 140 كيلومتر فاصله از يزد، 250 كيلومتر فاصله از اصفهان و 280 كيلومتر فاصله از فارس و بين 8 شهرستان گندم ‌خيز استان از جمله بوانات، خرم‌بيد، اقليد، آباده و خاتم قرار داريم.

وي ادامه داد: ابركوه در كنار راه مواصلاتي اصفهان – شيراز و يزد – شيراز قرار دارد و قرار است در آينده نزديك خط ريلي نيز از اقليد به يزد از ابركوه عبور كند.

رييس جهاد كشاورزي ابركوه اين‌ها را آيتم‌هاي مدنظر جهت احداث سيلو در اين شهرستان عنوان كرد و افزود: بهتر است با نظر كارشناسي و گروه مشاورين مطالعاتي محل احداث سيلو تعيين شود البته مجوز احداث سيلو در اين شهرستان سال‌هاي گذشته اخذ شده است. 

رييس تعاون روستايي ابركوه:
ابركوه جهت احداث سيلو توجيه‌پذير است

رييس اداره تعاون روستايي ابركوه نيز تاريخ كسب مجوز احداث سيلو اين شهرستان را سال 86 عنوان كرد و گفت: به دنبال آن فراخوان انتخاب مشاور داده شده و با گروه مشاور قرارداد بسته شد.

سيدمحسن عظيمي با بيان اينكه اشتباهي در برداشت به وجود آمده و اين طرح ربطي به خاتم يا ابركوه، ‌ندارد گفت: اين طرح از سوي اتحاديه تعاوني روستايي ابركوه مطرح شده و پيگيري‌هاي لازم در كسب مجوز صورت گرفته اما در ادامه به جهت كارشناسي احداث گزينه‌هاي استاني را مطرح كرديم كه اگر توجيه ندارد اين كار را در ابركوه انجام ندهيم.

وي ادامه داد: طبق كارشناسي كه وقت زيادي را گرفت و اطلاعات موثقي كه توسط مشاورين جمع‌آوري شد ابركوه جهت احداث سيلو توجيه پذير بود كه راه‌هاي دسترسي، خط آهن، وضعيت مراكز توليد محصول، جمعيت و ملاك‌هاي ديگر مويد اين بحث است ضمن اينكه كليه مدارك و مستندات در اين زمينه وجود دارد.

بخشدارمركزي خاتم:
اين شهرستان با بالاترين حجم توليد گندم استان، در اولويت احداث سيلو است

علي اكبريان به خبرنگار ايسنا در خاتم گفت: با توجه به اينكه شهرستان خاتم قطب كشاورزي استان است و بنا به آمار جهاد كشاورزي بالاترين حجم توليد گندم استان را داراست و همچنين واقع شدن و هم مرز شدن با استان فارس و شهرستان ابركوه، احداث سيلو  هم از نظر مكاني و هم اقتصادي توجيه دارد. 

رئيس شوراي اسلامي خاتم:
احداث سيلوي ذخيره گندم با توجه به توجيهات فني و كارشناسي، ضرورت دارد

فتح ا...حيدري  در گفت‌وگو با خبرنگار ايسنا در خاتم گفت: شهرستان خاتم به عنوان قطب كشاورزي استان و با توجه به توجيهات فني و كارشناسي احداث سيلو يك ضرورت و خواسته عمومي اين شهرستان است.

وي با بيان اينكه سطح زير كشت خاتم بالغ  بر 35 هزار هكتار است كه  18 هزار هكتار آن اختصاص به كشت محصولات زراعي دارد و از اين ميزان بيش از 10 هزار هكتار آن به كشت گندم اختصاص دارد، افزود: اين شهرستان به تنهايي 50 درصد كل گندم توليدي استان يزد را تامين و توليد مي‌كند.

وي افزود: ماهيانه بيش از 350 تن آرد در شهرستان مصرف مي‌شود به علاوه با توجه به پتانسيل موقعيت جغرافيايي شهرستان خاتم كه در مسير ترانزيت جنوب كشور و همسايگي شهرستان‌هاي استان گندم خيز فارس و كرمان قرار گرفته است، قطعا در صورت احداث سيلو در خاتم نسبت به تحويل گندم از اين استان‌ها آمار فوق‌الذكر افزايش چشم گيري خواهد يافت.

رئيس شوراي اسلامي شهرستان ادامه داد: لذا با توجه به فاصله 300 كيلو متري شهرستان تا سيلو مركز استان و در راستاي كاهش هزينه‌هاي مختلف در سال اصلاح الگوي مصرف و با توجه و استناد به توجيهات كارشناسي ذكر شده احداث سيلوي گندم و كارخانه آرد در شهرستان خاتم به عنوان ضرورت و خواسته عمومي اين شهرستان است.

حيدري در پايان به كشاورزان اين شهرستان خدا قوت و خسته نباشيد گفت و براي اين قشر زحمت كش منطقه كه ساليان دراز است افتخار قطب توليد كشاورزي بودن استان يزد را بر دوش مي‌كشند، آرزوي توفيق و سربلندي نمودند. 

مسئول تعاون روستايي شهرستان خاتم:
حمل گندم به مركز استان هزينه‌هاي هنگفتي بر دوش كشاورزان و دولت دارد

يحيي‌ ناظميان در اين خصوص به خبرنگار ايسنا در خاتم گفت: گندم برداشت شده چند جا تخليه و دوباره بارگيري مي‌شود از اين رو هزينه‌هاي حمل و نقل چند برابر مي‌شود و موجب ريزش و افت گندم است كه اين هزينه‌هاي هنگفتي بر دوش كشاورزان و دولت دارد.

وي با بيان اينكه بيش از 40 هزار تن گندم در شهرستان خاتم توليد مي‌شود، تصريح كرد: براي حمل گندم به مركز استان با مشكلات زيادي ربرو هستيم از جمله در فصلي كه گندم برداشت مي‌شود، وسيله نقليه كه گندم را حمل كند وجود ندارد و گندم ريخت و پاش مي‌شود و كرايه گزافي بايد به كاميون داران پرداخت شود.

اميد است با در نظر گرفتن تمامي جوانب و محاسن و معايب هر يك از اين دو قطب كشاورزي استان و با استناد به نظر كارشناسي همراه با دلايل و مدارك مستند تصميم خوبي در زمينه احداث سيلو در اين دو شهرستان اتخاذ گردد تا زحمت هزينه‌هاي حمل و نقل از دوش كشاورزان برداشته شود.