پيام فرماندار خاتم به مناسبت فرارسيدن ولادت حضرت فاطمه (س) و روز زن

پيام فرماندار خاتم به مناسبت فرارسيدن ولادت حضرت فاطمه (س) و روز زنپيامبر بزرگ اسلام از زنان بيعت گرفته و آنان را به عنوان عناصر اصلي اجتماع و اركان بنيادي جامعه دانستند .

امام خميني (رحمة الله عليه) با استفاده از روش شناسي فقه پويا نگرشي کاملاً متفاوت و مترقي نسبت به زن را در جامعه ايران ارائه کردند و زمينه مشارکت سياسي زنان را در عرصه مبارزات ضد رژيم قبل از پيروزي و تثبيت نظام جمهوري اسلامي فراهم آوردند. با مروري هر چند اجمالي بر آثار و انديشه ها و سيره عملي حضرت امام خميني (ره) مي توان ديدگاههاي ايشان در مورد زنان را ذيل سه مقوله جاي داد :

- تبيين الگوي مطلوب زن مسلمان ؛ تأکيد ايشان در اين زمنيه بر محور تبيين شخصيت الگويي بانوي بزرگ اسلام حضرت زهرا (سلام الله عليه) و حضرت زينب (سلام الله عليه) استوار بود. در اين الگوسازي ها به نقش اجتماعي زن مسلمان تأکيد مي شود که ضمن رعايت قوانين و قواعد اسلامي در اجتماع حضوري مؤثر و تعيين کننده دارد .

- توصيف وضعيت عيني و اجتماعي و فرهنگي زمان پيش و پس از انقلاب اسلامي ؛ انديشه هاي ايشان در اين بخش بر آسيب شناسي وضعيت اجتماعي - فرهنگي زنان پيش از انقلاب اسلامي و نيز تبيين جايگاه و نقش ارزشمند زنان مسلمان در نهضت هاي اسلامي معاصر به ويژه انقلاب اسلامي ايران و در جوامع اسلامي متمرکز مي شود.

- ارائه راهبردها و رهنمودهاي اجتماعي ، سياسي و فرهنگي مربوط به مسئله زنان در راستاي موضع گيري خويش نسبت به آنها در برهه هاي مختلف نهضت اسلامي . نقش زنان در انديشه اجتماعي - سياسي حضرت امام خميني را مي توان در فرايند حرکت سياسي يعني مراحل پيدايش و پيروزي حرکت اسلامي ، استمرار و تداوم انقلاب اسلامي ، شناسايي و تبيين کرد .

آري در جامعه اسلامي ما مفتخريم زنان و بانوان با الهام از قرآن كريم و عمل به دستورات ائمه اطهار در صحنه هاي فرهنگي ، اقتصادي ، نظامي و ... فعاليت  دارند .

زن و مرد در جايگاه اجتماعي حضور سازنده و فعال داشته ، در صحنه هاي مختلف جامعه به عنوان يك انسان  مستقل نقش  خود را  به خوبي  ايفا مي نمايند.

يكي از موضوعات ديگر در خصوص حضور اجتماعي زنان مساله مشاركت سياسي است زن در جامعه اسلامي حاكم بر سرنوشت خويش است و همانطور كه همه مردها در امور سياسي دخالت مي كنند زنها نيز در امور سياسي دخالت دارند و خود شاهد حضور پر رنگ زنان در انتخابات مي باشيد همچنين  در پيشبرد امور اجتماعي ، سازمانها و نهادهاي دولتي زنان در پستهاي مختلف مشغول خدمتند.

ايران اسلامي نيز هر ساله ايام ولادت حضرت فاطمه زهرا (س) هفته زن و روز تولد آن حضرت را روز  زن و روز مادر نامگذاري نموده  است .

 حضرت فاطمه (س) سرور والگوي همه زنان عالم است بانويي كه در سنين كم و در عمر كوتاه به مقامات معنوي و علمي و معرفتي برابر مرتبه انبيا و اوليا رسيد. فاطمه كه  آمد عشق متولد شد و دلهاي آسمانيان و زمينيان سرسبزتر از هميشه گشت .

زنان و مادران ايران اسلامي نيز با الگو از فاطمه زهرا (س) بحمدالله توانسته اند در صحنه هاي مختلف اجتماعي فرهنگي ،سياسي و غيره نقش خود را به خوبي ايفا نمايند.

اينجانب بر خود لازم مي دانم اين روز بزرگ را به كليه زنان و مادران بخصوص مادران سخت كوش  شهرستان خاتم تبريك عرض نموده و از خداوند متعال سلامتي و بهروزي را براي آنها مسالت نمايم.

سيد ناصر امامي ميبدي
فرماندار شهرستان خاتم