نهر مسیح خاتم ، تنها رودخانه دائمی استان یزد همچنان جوشان و خروشان

نهر مسیح خاتم ، تنها رودخانه دائمی استان یزد همچنان جوشان و خروشان 

 

نهرمسیح شهرستان خاتم به عنوان تنها رودخانه دائمی استان كویری یزد بحمد الله همچنان جوشان و خروشان به حیات خود ادامه می دهد .

شاید برای كسانی كه به استان یزد سفرنكرده باشند و یا حتی سفر كرده و اطلاعات زیادی از این استان نداشته باشند بحث كویری وخشك بودن این استان بیشترازهمه چیز بیشتربرای آنها قابل تامل باشد.

اما جالب است بدانیم درهمین استان و در یكی از مناطق كویری آن و آن هم در جنوبی ترین نقطه این استان به عنوان شهرستان خاتم ، رودخانه ای به نام "نهر مسیح " وجود دارد كه شاهرگ حیاتی این شهرستان است و یكی از پنج منطقه نمونه گردشگری كشور به شمار می رود.

سرچشمه نهر مسیح و پارك جنگي آن كه در فاصله 5 كیلومتري هرات واقع در شهرستان خاتم 320 لیتر در ثانیه از آن سرچشمه و از قلب این شهر عبور مي كند؛ نه تنها یكی از پنج منطقه نمونه گردشگری بلكه هفتمین میراث ارزشمند طبیعی ثبت شده در فهرست آثارملی طبیعی كشور است كه عمر آن به دوره اول زمین شناسی، یعنی دوره كواترز می رسد.

نكته قابل توجه اینكه این چشمه یكی از پرآب ترین چشمه های استان یزد است و درسالهای ترسالی میزان آب آن به 400 لیتر آب در ثانیه می رسد؛ البته اكنون به دلیل خشكسالی های پی در پی در منطقه، میزان آبدهی آن كاهش یافته و به 180 لیتر بر ثانیه رسیده است.

قنات تاج آباد (محمدكریم خان) با دبي 200 لیتر در ثانیه و طول 3كیلومتر، قنات نفس القریه با دبي متوسط 250 لیتر در ثانیه و طول 17 كیلومتر،قلعه ملكی، قلعه محمد كریم خان، قلعه محمد باقری،جنگلهای باغ شادی و باغ معدن، منطقه شكار ممنوع قره تپه هرات، چنارهای كهنسال كر كرخنگان ، جنگل های تماشایی چنازناز و لایجمه كرخنگان از دیگر جاذبه های تفریحی و دیدنی این شهرستان به شمار می روند .

در كنار سرچشمه، جاذبه های گردشگری دیگری نیز وجود دارد كه گردشگران می توانند از این منطقه به عنوان مجموعه ای كامل برای گردشگری طبیعی استفاده ز جمله جاذبه های گردشگری مجاور این بنا می توان به طبیعت بكر، مسیرهای كوهپیمایی، چشمه و كانال آب به شكل مسیر قنوات و ... اشاره كرد.

شهر هرات، مركز شهرستان خاتم است كه در فاصله 240 كیلومتری جنوب شهر یزد واقع شده است .

شهرستان خاتم با وسعت ۷۹۳۱ كیلوتر مربع در مختصات ۳۱ درجه و ۳۰ دقیقه تا ۳۹ درجه و ۳۲ دقیقه تا۳۹ درجه و ۳۲ دقیقه عرض شمالی و ۵۴ درجه و ۴۰ دقیقه طول شرقی واقع گردیده است.

این شهرستان از شمال به شهرستان مهریز از شمال غرب به شهرستان ابركوه از شرق به شهرستان شهربابك(استان كرمان) ازغرب به شهرستان بوانات(استان فارس) واز جنوب به شهرستان نی ریز(استان فارس)هم مرز میباشد.این شهرستان در جنوبی ترین نقطه استان یزد و حد فاصل استان های فارس و كرمان و با ارتفاع ۱۶۰۰ متر از سطح دریا قرار گرفته است.