مدیر کل بازرسی استان یزد: خاتم و طبس در دو بخش صنعت و کشاورزی محروم هستند

مدیر کل بازرسی استان یزد: خاتم و طبس در دو بخش صنعت و کشاورزی محروم هستندعلی اکبر میرزایی پور در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه یزد، تصریح کرد: تاکنون 14 برنامه از مجموع 17 برنامه ی نظارتی و بازرسی مصوب سال 1388 این اداره کل براساس محدوده زمان بندی مشخص شده به مرحله اجرا در آمده است که سه برنامه ی آن در طول سال به صورت مستمر اجرا می شود و گزارش نهایی آنها در ابتدای سال آینده به مبادی ذیربط ارائه می شود.
 
وی افزود: سه برنامه مصوب دیگر این اداره کل براساس زمان تعیین شده مربوط به ماه های بهمن و اسفند است و بر طبق این محدوده زمانی به اجرا در خواهد آمد. 

مدیر کل بازرسی استان یزد در خصوص آسیب های شناسایی شده از نتایج بازرسی های صورت گرفته در سال جاری، گفت: رها شدن بخشی از سرمایه های کشور روی اراضی دولتی واگذار شده به طرح های صنعتی و یا مرتبط با کشاورزی یکی از این آسیب ها می باشد که ممکن است دلایلی مختلفی را داشته باشد.

وی گفت: برخی از این رها سازی ها با هدف زمین خواری صورت گرفته است و متاسفانه اهرم فشار دولت برای باز پس گیری این زمین ها ضعیف است که باید تقویت گردد. از طرفی رها شدن طرح می تواند به دلیل دلسردی از اجرای طرح به خاطر مسائل اقتصادی باشد که این آسیب نیز ناشی از عدم ارائه مشاوره لازم به اشخاص و هدایت صحیح افراد از سوی سازمان های دولتی باز می گردد.

میرزایی پور متذکر شد: البته برخی نیز با هدف استفاده از تسهیلات بانکی دولت اقدام به این امر می کنند به طوری که بخش اعظمی از تسهیلات را صرف امور غیرمرتبط با طرح می نمایند که در این مورد نیز باید نظارت ها بیشتر شود.

وی یکی دیگر از آسیب های شناسایی شده در استان را وجود نگرانی در بخش تولیدکننده و سرمایه گذار در مورد عدم ثبات پایداری بازار عرضه و تقاضا عنوان کرد.

میرزایی پور همچنین از وجود دو آسیب دیگر در استان تحت عناوین گسترش بخش آموزش عالی و توسعه آن بدون در نظر گرفتن رشته های تحصیلی مورد نیاز کشور در حال و آینده و همچنین کاهش کیفیت سطح آموزش در این بخش یاد کرد.

وی در ادامه به عدم اشتغال پایدار در بخش صنایع دستی استان نیز اشاره کرد و گفت: متاسفانه با عنایت به نیاز حداقلی درآمد فعالان این عرصه، برنامه منظمی برای آموزش، تهیه امکانات و وسایل کار به خصوص جهت عرضه محصولات و ... در این حوزه وجود ندارد به طوری که غالباً به لحاظ عدم تامین معیشت از فعالیتهای این بخش به عنوان شغل پایدار یاد نمی شود.

مدیر کل بازرسی استان یزد از آسیب های بخش معدن و مواد معدنی استان به عدم وجود صنایح و کارخانجات مرتبط در کنار معادن اشاره کرد و تصریح نمود: معدن سنگ آهن بافق از بزرگترین معادن آهن کشور در استان یزد محسوب می شود ولی متاسفانه بزرگترین اقدام استان در رابطه با این سرمایه عظیم، استخراج سنگ آهن و ارسال آن به کارخانه ذوب آهن اصفهان است و این در حالیست که بیشترین مطالبه این شرکت معدنی نیز به میزان بالغ بر 122 میلیارد تومان(تا پایان سال 1387)، مربوط به کارخانه ذوب آهن اصفهان می باشد و به نظر می رسد با ایجاد صنایع مرتبط در کنار این معدن می توان حداقل در بحث اشتغالزایی منطقه اقدام نمود. 

وی در بخش ساختمان سازی نیز به موضوع تبدیل نوع ساخت و سازها از مصالح ساختمانی قدیمی به مصالح جدید با رویکرد حفظ محیط زیست اشاره کرد و با بیان این که ایجاد برخی زیرساختها می تواند برخی معایب موجود را مرتفع سازد، اذعان نمود: قطعاً تغییر مصالح ساختمانی می تواند راهگشای موضوع آلودگی های زیست محیطی کوره های آجرپزی در یزد باشد والا تا زمانی که به آجر نیاز باشد این کوره ها خواه و ناخواه فعالیت خواهند کرد. 

میرزایی پور متذکر شد: عدم کارآمدی نظامات مهندسی در نظارت های ساختمان سازی از دیگر آسیب های این بخش است.

وی همچنین از محرومیت شهرستانهای خاتم و طبس در دو بخش صنعت و کشاورزی گفت و اضافه کرد: عدم ارتقاء دانش کشاورزی و صنایع مرتبط با بخش کشاورزی در راستای اقتصادی کردن کشاورزی این مناطق برای مرتفع نمودن مشکلات اقتصادی خانوارهای این شهرها وجود ندارد و لذا بخش های دولتی با ایجاد زیرساخت های لازم و همچنین ترغیب و تشویق سرمایه گذاران می توانند این آسیب را برطرف سازند.

وی در پایان راجع به پتانسیل های موجود در استان نیز متذکر شد: نیروی انسانی متخصص و با تجربه، وجود سرمایه داران یزدی خارج از کشور که تمایل خوبی به سرمایه گذاری در استان دارند، امنیت خوب حاکم بر استان، و پایبندی مردم استان به عقاید دینی و مذهبی که مسبب ایجاد محیط کاری متعهدتر است، از مهمترین پتانسیل های موجود در استان است که یزد را از سایر استان ها متمایز می کند.

مدیر کل بازرسی استان یزد از پتانسیل های دیگری همچون وجود انرژی خورشیدی در منطقه یزد و نیز عدم تضاد قومی و مذهبی در بین مردم منطقه به عنوان دیگر پتانسیل های این استان یاد کرد.