كاهش چشمگير ابتلا به سالك در خاتم

كاهش چشمگير ابتلا به سالك در خاتمبه گزارش روابط عمومی فرمانداری خاتم دکتر موسوی با اشاره به موارد ابتلا به بیماری سالک در این شهرستان گفت: در سال گذشته 26 مورد ابتلا به سالک و در سال جاری 14 مورد ابتلا به اين بيماري در این شهرستان گزارش شده است که این مهم کاهش چشمگیری داشته است.

موسوی تصریح کرد: در سال 1391 از تعداد 26 نفر بیمار 9 نفر وارده از دیگر شهرستانها بودند و در سال جاري از تعداد 14 نفر بیمار 4 نفر وارده هستند.


وی با اشاره به فعالیت های انحام شده در حوزه مبارزه با بیماریها به  مشکلات موجود در زمینه کنترل بیماری تب مالت اشاره کرد و افزود: نگهداری دام به صورت سنتی، شیوع بیماری بین دامها به علت جابجایی در سایر استانها و عدم وجود بودجه لازم براي حذف دامهای آلوده از گله عمده ترین مشکلات این حوزه است.

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان خاتم همچنین عنوان کرد: در سال جاری 488 مورد غربالگری دیابت بارداری صورت گرفت که از این تعداد 18 مورد دیابت بارداری شناسایی شد.

وی با اشاره به اجرای طرح توزیع قرص ویتامین D در این شهرستان افزود: در این طرح 442 دانش آموز در سال تحصیلی جاری تحت پوشش قرار گرفتند که تعداد دو هزار و 810 عدد قرص ویتامین دی در بین آنها توزیع شده است.

دکتر موسوی در ادامه در مورد ديگر اقدامات اين مركز گفت: احداث مرکز بهداشتی درمانی روستایی کرخنگان، خانه هاي بهداشت چنارناز، باغ رحیم و هاشم آباد، پایگاه بهداشت هرات از جمله مراکز بهداشت احداث شده از
۸۹ تاكنون بوده است و پایگاه بهداشت مروست نیز تاکنون 75 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

وی در ادامه تجهیز آزمایشگاه مرکز بهداشت و مرکز طب کار، تجهیز خانه‌های بهداشت، خرید دو دستگاه خودرو را از دیگر اقدامات انجام شده در سالهای اخیر دانست.