شناسه : 32132699

قلعه تاریخی 1400 ساله مروست، بر فراز تپه ای 6 متری، مورد توجه گردشگران


به گزارش روابط عمومی فرمانداری خاتم، قلعه مروست یکی از کهن ترین آثار تاریخی شهرستان خاتم به شمار می رود. این اثر با ارزش در محدوده مرکزی بافت قدیمی شهر مروست جای دارد. با توجه به اهمیت قلعه مروست در بافت تاریخی این شهر، می توان اذعان داشت که این بنا به عنوان یک نشانه ی شهری برای مروست خودنمایی می کند. شکل آن در پلان به صورت یک ذوزنقه با پایه مربع است.کنگره های باروها نیز ریتمی زیبا را در قسمت بالای باروها و در لبه مشترک با خط آسمان ایجاد کرده است در گوشه ی جنوب غربی و ضلع غربی قلعه ساختمان با پلان مستطیلی وجود دارد که ارگ قلعه محسوب می گردد هشتی این بنا با یک پلان هشت ضلعی امکان ورود و خروج به قلعه، دسترسی به بام ورودی، دالان ورودی و نیز یک فضای کوچک دیگر در کنار آن فراهم می آورد.  قلعه مروست روی یک تپه باستانی با ارتفاع حدود 6 متر و وسعتی حدود 8000 متر مربع واقع شده که صلابت، عظمت و بلندی خود را به رخ بیننده می کشد و از این حیث در نوع خود منحصر بفرد می باشد و هرساله شاهد حجم بالایی از گردشگران است که برای بازدید از این قلعه به این منطقه سفر می کنند.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری خاتم، قلعه مروست یکی از کهن ترین آثار تاریخی شهرستان خاتم به شمار می رود.

این اثر با ارزش در محدوده مرکزی بافت قدیمی شهر مروست جای دارد. با توجه به اهمیت قلعه مروست در بافت تاریخی این شهر، می توان اذعان داشت که این بنا به عنوان یک نشانه ی شهری برای مروست خودنمایی می کند. شکل آن در پلان به صورت یک ذوزنقه با پایه مربع است.کنگره های باروها نیز ریتمی زیبا را در قسمت بالای باروها و در لبه مشترک با خط آسمان ایجاد کرده است در گوشه ی جنوب غربی و ضلع غربی قلعه ساختمان با پلان مستطیلی وجود دارد که ارگ قلعه محسوب می گردد هشتی این بنا با یک پلان هشت ضلعی امکان ورود و خروج به قلعه، دسترسی به بام ورودی، دالان ورودی و نیز یک فضای کوچک دیگر در کنار آن فراهم می آورد.

 قلعه مروست روی یک تپه باستانی با ارتفاع حدود 6 متر و وسعتی حدود 8000 متر مربع واقع شده که صلابت، عظمت و بلندی خود را به رخ بیننده می کشد و از این حیث در نوع خود منحصر بفرد می باشد و هرساله شاهد حجم بالایی از گردشگران است که برای بازدید از این قلعه به این منطقه سفر می کنند.آدرس کوتاه :