فعالیت های شبکه بهداشت و درمان شهرستان خاتم اعلام شد

فعالیت های شبکه بهداشت و درمان شهرستان خاتم اعلام شد


به مناسبت هفته سلامت

به گزارش روابط عمومی فرمانداری خاتم دکتر سید علی اکبر موسوی رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان خاتم  به مناسبت هفته سلامت به شرح عملکرد این مرکز بهداشتی درمانی پرداخت.

فعالیت های عمرانی

دکتر موسوی احداث پایگاه بهداشتی شهر هرات با ۹۸ درصد پیشرفت فیزیکی با اعتبار ۸۹۰ ریال، احداث پایگاه بهداشتی شهر مروست با ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی با کمک خیر محترم و دانشگاه علوم پزشکی جمعا به مبلغ ۸۹۰ ریال ، احداث اوژانس ۱۱۵ مرکزی هرات در زمین خیری با مساحت ۲۶۰ متر مربع و جذب اعتبار ۹۰۰ میایون ریال با ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی را ازجمله فعالیت های عمرانی انجام شده به منظور ارتقا بخش سلامت شهرستان برشمرد .

وی همچنین تکمیل و راه اندازی مرکز بهداشتی و درمانی کرخنگان با اعتبار ۴۰۵۰ میلیون ریال، احداث ساختمان نگهبان – سرایدار مرکز بهداشتی درمانی کرخنگان به مبلغ ۲۰۰ میلیون ریال از جمله فعالیت های عمرانی شبکه بهداشت و درمان شهرستان خاتم برشمرد.

دکتر موسوی از تعمیر و تغییر کاربری ساختمان انبار شبکه بهداشت به آزمایشگاه مرکزی با کمک فرماندار  با اعتبار ۱۰۰ میلیون ریال و خرید تجهیزات مورد نیاز با اعتبار ۹۰۰ میلیون ریال خبر داد و خواستار کمک خیرین و مساعدت مسئولین به منظور ساخت ساختمان جدید با امکانات بیشتر برای آزمایشگاه مرکزی شهرستان خاتم شد.

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان خاتم تکمیل ، راه اندازی و جذب نیرو اورژانس ۱۱۵ چاهک با اعتبار ۲۴۰ میلیون ریال،تغییر کاربری پارکینگ مرکز چاهک با ساختمان نگهبان – سرایدار با اعتبار ۵۰ میلیون ریال و جذب نیروی نگهبان – سرایدار جهت مرکز فوق و احداث پارکینگ مرکز بهداشتی – درمانی چاهک را ازجمله فهالیت های عمرانی به منظور رفاه حال مردم دهستان چاهک برشمرد. [1]

 پشتیبانی

جذب دو دستگاه خودرو پژو ۴۰۵ و تحویل به مرکز بهداشت شهرستان و مرکز علیم مروست،خرید ۱۵ دستگاه کامپیوتر و تحویل به کلیه خانه های بهداشت جهت ورود اطلاعات سرشماری با هزینه ای به ارزش ۱۵۰میلیون ریال،خرید ۱۳ دستگاه کامپیوتر جهت راه اندازی نرم افزار در آمد در کلیه مراکز بهداشتی درمانی با صرف هزینه ای بالغ بر ۱۳۰ میلیون ریال،خرید ۵ دستگاه لپ تاب و ۴ دستگاه کامپیوتر ” آل این وان” برای کلیه پزشکان خانواده روستایی و شهری مراکز جهت راه اندازی طرح پزشک خانواده با هزینه ای به ارزش ۱۷۰ میلیون ریال؛ از جمله فعالیت های شبکه بهداشتی درمانی شهرستان خاتم بود که توسط رئیس این مرکز عنوان شد.

دکتر سید علی اکبر موسوی همچنین افزود:اتوماسیون اداری در مرکز بهداشت شهرستان و بیمارستان آیت الله خاتمی راه اندازی شده است.

دکتر موسوس همچنین از استخدام ۲۸ نفر نیروی قرار دادی تبصره ۳ و ۳ نفر استخدام پیمانی در سال ۹۱،تغییر وضعیت ۲۳ نفر از نیرو های شرکتی به تبصره ۴ و تغییر وضعیت ۱۷ نفر از نیرو های شرکتی اورژانس ۱۱۵ به تبصره ۳ خبر داد.

 مرکز بهداشت شهرستان خاتم

واحد مبارزه با بیماریها

دکتر موسوی مراقبت از تعداد ۱۲۸۲ نفر بیمار مبتلا به فشار خون و ۴۱۶ نفر مبتلا به دیابت به صورت ماهیانه توسط پزشک و بهورز از فعالیت های واحد مبارزه با بیماری ها بیان کرد.

وی از سرو و اکسیناسیون ۱۱۱ نفر علیه بیماری هاری و اقداماتی نظیر جونده کشی به میزان ۱۰۵۰۰ هکتار در دو مرحله ، توزیع قلم دافع حشرات ۵۱۰ عدد – مراقبت ، پیگیری و درمان ۲۶ مورد بیمار مبتلا به سالک در جهت کاهش بروز بیماری سالک خبر داد و اظهار داشت: این اقدامات منجر به کاهش ۷۷ درصدی بروز بیماری نسبت به سال گذشته شده است .

واحد بهداشت محیط

دکتر موسوی گفت:دریافت ۷۰۰ متر کاشی و سرامیک از خیرین استان جهت بهسازی سرویس بهداشتی مددجویان کمیته امداد و افراد تحت پوشش بهزیستی،انجام ۱۸۹۵ مورد بازدید از اماکن تهیه و توزیع مواد غذایی و اماکن عمومی و جمع آوری مواد معدومی به میزان ۶۰۷۷ کیلو گرم از جمله فعالیت های همکاران من در واحد بهداشت و محیط شبکه بهداشت و درمان شهرستان خاتم بوده است.

واحد بهداشت حرفه ای

دکتر موسوی از صرف هزینه ۲۷ میلیون ریالی بابت بهسازی ۱۳ کارگاه قالیبافی در رو ستاهای بختیاری ، فتح آباد ، کرخنگان و چنار ناز و تجهیز واحد به دستگاههای شناسایی و اندازه گیری عوامل زیان آور در محیط کار شامل : UV سنج ، صدا سنج، پمپ نمونه برداری فردی و ادیو متر با ارزش ۱۰۰ میلیون ریال به منظور حفظ سلامت و بهداشت محیط کار قالیبافان عنوان کرد.

واحد بهداشت خانواده

راه اندازی کلاس های آمادگی زایمان در شهرستان با همکاری بیمارستان آیت الله خاتمی و افزایش ۱۱ درصدی مشاوره ازدواج نسبت به سال قبل از دیگر فعالیت هایی است که دکتر موسوی در این گفت و گو بیان کرد.

واحد امور دارویی

رئیس شبکه بهداشت و درمان خاتم گفت: دارو به ارزش تقریبی یک میلیارد و چهارصد میلیون ریال از شرکت های دارویی تهیه و  در اورژانس ، مراکز و خانه های بهداشتی شهرستان توزیع شده است.

بیمارستان آیت الله خاتمی

دکتر موسوی از راه اندازی اکسیژن ساز بیمارستان با هزینه ای بالغ بر ۸۰۰ میلیون ریال و تجهیز آزمایشگاه بیمارستان با اعتباری بالغ بر ۳۵۰ میلیون ریال خبر داد.

رئیس شبکه بهداشت و درمان خاتم گفت:در  سال ۹۱ تعداد ۸۲۶ مورد عمل جراحی ، ۶۶۹ مورد زایمان در بیامارستان آیت الله خاتمی انجام شده است.

وی همچنین از فعالیت بخش دیالیز و مراقبت های ویژه در بیمارستان آیت الله خاتمی خبر داد.