شروع بکار مرمت و ساماندهی خانه رسولی ها در فتح آباد شهرستان خاتم

شروع بکار مرمت و ساماندهی خانه رسولی ها در فتح آباد شهرستان خاتمبه گزارش روابط عمومی فرمانداری خاتم؛ سرپرست نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خاتم ازشروع بکار مرمت و ساماندهی خانه رسولی ها فتح آباد شهرستان خاتم خبر داد:

خانه رسولی ها یکی از خانه های دوره قاجاریه که در روستای فتح آباد هرات واقع شده است با فضاهایی اعم از ورودی، حیاط مرکزی، بالاخانه و اتاق های زمستانه و تابستانه می باشد. یکی از مهمترین ویژگی های این خانه وجود یک نقش گچی با نوشتن لاتین PH.ZIEGLER&CO  است که مربوط به شرکت سوئیسی زیگلر می باشد که از سال ۱۲۶۲ در ایران در زمینه تولید و صادرات فرش به اروپا فعالیت داشته است. این نشانه ای است از رونق قالی بافی در این منطقه در اواخر دوره قاجار می باشد. این بنای ارزشمند در سال ۱۳۸۶ با شماره ثبتی ۲۴۷۱ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

حمید مشتاقیان اضافه کرد: پروژه مرمت این بنا از محل اعتبارات خانه های ایرانی از فرودین ماه سال جاری شروع و تا تیر ماه همین سال به پایان می رسد و نحوه ی اجرای آن به صورت امانی می باشد. اهم آیتم های اجرایی دوخت و دوز بدنه، اجرای دیوار خشتی، کاهگل بام، زیربندی و استحکام بخشی، اجرای سقف و …. می باشد.