سبک عزاداری ها باید به سبک گذشتگان و آبا و اجدادمان باشد

سبک عزاداری ها باید به سبک گذشتگان و آبا و اجدادمان باشد


امام جمعه هرات:

به گزارش روابط عمومی فرمانداری خاتم ، امام جمعه هرات در خطبه های این هفته نماز ضمن تسلیت به مناسبت ایام سوگواری سالار شهیدان اباعبدالله الحسین (ع) با بیان اینکه امر به معروف و نهی از منکر دارای مراتبی است که اصل آن بر این است که فرد امر و ناهی ، معروف و منکر را بشناسد گفت: بهترین امر به معروف و نهی از منکر عملی است زمانیکه پدری به فرزندش بگوید دروغ نگو اگر خودش در عمل دروغ نگفت و به دروغ حساسیت نشان داد این امر به معروف تاثیر بسیار فراوانی دارد

“حجت الاسلام محمد رضایی” با نقل روایتی از پیامبر اکرم(ص) در خصوص امر به معروف  ونهی از منکر تصریح کرد: پیامبر میفرماید: خدا غضب می کند به مومنانی که ضعیف اند زیرا خداوند خطاب به آن مومنان می فرماید توفیق ایمان به شما دادم ، قدرت به شما دادم چرا ضعیف هستید ، مومن ضعیفی که دین ندارد و ادعای ایمان میکند و امر به معروف  ونهی از منکر نمی کند مومن نیست.

وی ادامه داد: کسی که امر به معروف  ونهی از منکر کند نماینده خداوند در روی زمین است و پشت مومنین را محکم می کند و باعث اتحاد و همدلی می شود و وقتی همه با هم شوند چه دشمن درونی چه دشمن بیرونی نمی توانند علیه ما کاری انجام دهند .

رضایی در ادامه سخنان خود اشاره ای نیز به هیئت دیپلماسی ایران در مذاکرات ۱+۵ کرد  و با اظهار امیدواری گفت: هیئت مذاکره کننده ایران در برنامه ی هسته ای تا به حال بحمدالله با موفقیت پیش رفته است و ما هم تا آنجایی که زیر بار ظلم و ستم نرویم به فرموده مقام معظم رهبری از مذاکره شانه خالی نمی کنیم و رضایت خود را از اینکه نفعی در مذاکرات برای ملت حاصل شود اعلام می کنیم.

وی اظهار داشت: آمریکا به شدت از شعار مرگ بر آمریکا هراس دارد زیرا شعار مرگ بر آمریکا منحصر به ایران نیست منحصر به کل دنیا است.

خطیب جمعه هرات با بیان اینکه ما با ملت آمریکا حرفی نداریم افزود: ما با ملت آمریکا حرفی و بحثی نداریم بلکه با سردمداران و حاکمان آمریکا که ظالم هستند مقابله می کنیم و زیر بار ظلم و ستم آمریکا و اسرائیل نمی رویم و پیام سرور و سالار شهیدان را می خواهیم عملی کنیم.

رضایی گفت: فراموش نکنیم که هر چه فریاد داریم باید بر سر آمریکا بزنیم زیرا ما در برابر آمریکا چیزی کم نداریم چون اسلام در هیچ کجای دنیا کم نخواهد داشت.

 

امام جمعه هرات اشاره ای نیز به سبک زندگی غربی کرد و افزود: سبک زندگی غربی متاسفانه امروز خیلی از ماها را گول زده است از جمله مخارج سنگین ، چشم و هم چشمی ها ، آذین بندیهای منزل ، اسراف ، ولخرجی ها و مهریه های سنگین زیرا زندگی که فقط در آن عیش و نوش باشد همه سبک زندگی غربی می باشدزیرا امام کاظم (ع) می فرماید: زندگی را سه قسمت کن تفریح / زیارت / عبادت

 

وی ادامه داد: سبک زندگی ائمه ( پیامبر(ص) ، امام علی (ع) ، امام حسین (ع) ، حضرت زهرا (س) و …) چگونه بود که اینقدر در ما اثر کرد ما هر کدام که از ایران در هر جای دنیا پا بگذاریم سفیر و نماینده ایران هستیم و باید رفتار خود را مراقبت و محافظت کنیم .

حجت الاسلام رضایی همچنین اشاره ای به سبک های عزاداری امروزه کرد و اظهار داشت: سبک عزاداری ها باید به سبک گذشتگان و آبا و اجدادمان باشد زیرا خیلی از کارهایی که در عزاداری های امروز در بعضی از مناطق رخ می دهد مثل قمه زنی ها و … اشتباه است زیرا اگر خود امام حسین (ع) بود جلوی آنها را می گرفت .

امام جمعه هرات همچنین در خصوص سخنرانی ها و روایاتی که باید در ماه محرم بیان شود اشاره ای کرد و گفت: سخنران ها و مداحان باید روایات را بر مبنای تاریخی صحیح برای مردم بیان نمایند.

 

رضایی در ادامه سخنان خود اشاره ای به زندگی نامه امام حسین (ع )  و چگونگی اعزام امام حسین(ع) به کوفه کرد و افزود: امام حسین (ع) در مسیر مکه به کوفه در چند مکان سخنرانی کرد که نهایتا نیروهای امام حسین (ع) ۷۲ نفر شدند که وارد کربلا شدند و عبیدالله علاوه بر اینکه راه را بر حضرت و یارانش بسته بود مامور بود آب را نیز ببندد تا بیعت کنند.

وی ادامه داد: پیام امام حسین (ع) این بود که مرگ با عزت را بر زندگی با ذلت ترجیح می دهیم و نهایت در روز عاشورا با ۷۲ تن از یاران با وفایش به شهادت رسید و حماسه تاریخی در این روز به ثبت رسید

خطیب جمعه هرات در پایان ضمن تبریک به باقرپور بدلیل کسب مقام اول مسابقات ملی مهارت در کشور و تقدیر و تشکر از برگزارکنندگان همایش شیرخوارگان حسینی ، با تذکر به مسئولین گفت: روشنایی و نظافت معابر را در ایام محرم در نظر داشته باشید .