دستگيري يكي ديگر از باندهاي بين المللي قاچاق هوبره در شهرستان خاتم

دستگيري يكي ديگر از باندهاي بين المللي قاچاق هوبره در شهرستان خاتماین افراد در تاریخ 14/6/90 به  محض ورود به حوزه شهرستان خاتم تحت تعقیب و نظر بودند و سرانجام پس از دو شبانه روز کمین و گشت و کنترل شبانه روزی مامورین اجرایی  اداره محیط زیست شهرستان خاتم در روز چهارشنبه مورخ 16/6/90 حوالی ساعت 9 صبح در منطقه قره تپه  دستگیر شدند .

از این افراد تعداد 30 عدد تله مخصوص زنده گیری هوبره ، 2 قطعه هوبره ، یک دستگاه موتور سیکلت و سایر ادوات و وسایل شکار و صید کشف و ضبط گردید .

 لازم به ذکر است که در سال گذشته نیز 3 باند از قاچاقچیان سابقه دار گونه ارزشمند هوبره به کشورهای عربی حوزه خلیج فارس  در شهرستان خاتم دستگیر و تحویل مقامات قضایی گردیدند. 

 هوبره یکی پرندگان نادر و ارزشمند حیات وحش کشورمان است که به عنوان گونه ای حمایت شده مورد حفاظت قرار می گیرد ودر مقیاس جهانی به عنوان گونه ای آسیب پذیردر لیست قرمز IUCN به ثبت رسیده است ، متاسفانه علاقه شیوخ عرب به شکار هوبره سبب شده است هر ساله در فصل پاییز و همچنین فصل بهار (تخم گذاری و جوجه آوری هوبره )  تعدادی از افراد سودجو و فرصت طلب که در قالب باندهای حرفه ایی از سوی عربها تطمیع می شوند ، عمدتاً از استانهای جنوبی به زیستگاههای هوبره در نقاط مختلف  کشور گسیل شوند و اقدام به زنده گیری و صید هوبره نمایند .

هوشیاری و تلاشهایی شبانه روزی مامورین اجرایی و محیط بانان شهرستان خاتم و همکاری موثر مردم و جوامع محلی و برخورد قاطع دادگستری محترم شهرستان با متخلفین شکار و صید غیر مجاز، سبب ناکام ماندن  شکار چیان غیر مجاز و باندهای قاچاق هوبره در این منطقه  شده است.