در روستای کرخنگان خاتم

در روستای کرخنگان خاتم


گذری برتنها استودان صخره ای

به گزارش روابط عمومی فرمانداری خاتم  ،این استودان صخره ای به خاطرمنحصر به فرد بودن دراستان یزد ، زیبائی ، جلوه و قدمت تاریخی آن همواره مورد توجه دوستداران آثار تاریخی و میراث فرهنگی بوده ونظرهربینننده ای را به خود جلب می کند .

این استودان صخره ای که به صورت اتاقکی ایجاد شده دردل کوههای کرخنگان بخش مروست از توابع شهرستان خاتم واقع شده از چنان جذابیتی برخوردار می باشد که انسان با دیدن آن به حیرت و شگفتی می افتد .

اثر یاد شده که در نزد مردم محلی به عنوان غار دیوبری معروف شده روزانه مورد بازدید جمع زیادی از دوستداران میراث فرهنگی قرار می گیرد .

استودان مخفف استخوان دان، اتاقکی ایجاد شده در دل کوه است که ایرانیان باستان در زمان قدیم پس از گذاشتن جسد مردگان خود در قبرهای روباز ، استخوان آنها را به این محل حمل و از آن نگهداری می نمودند .

با کشف این استودان که 2 سال پیش به همت میراث فرهنگی انجام شد سابقه زندگی در کرخنگان خاتم به 2500 سال پیش یعنی دوره هخامنشیان می رسد .

شهرستان خاتم دارای آثار تاریخی ارزشمندی است که همواره مورد بازدید دوستداران آثار میراث فرهنگی قرار می گیرد .

غار بابا زاهد ، چنارهای کهنسال کر کرخنگان ، قلعه محمد باقری ، قلعه مروست ، گنبدی مروست ، کله پریده چاهک و بادگیرهای هرابرجان از دیگر آثار تاریخی این شهرستان می باشند .

تاکنون 17 استودان صخره ای در کل کشور به ثبت رسیده است و استودان صخره ای کرخنگان نیز به عنوان اولین استودان صخره ای در استان یزد برای ثبت آثار ملی ایران پیشنهاد شده است .

استودانهای نقش خشایارشاه و رستم در استان فارس و استودانهای بوشهر از معروفترین استودانهای کشور محسوب می شوند .