دانستنی های خاتم

دانستنی های خاتم


دانستنی های خاتم
معرفی :
خاتم:
شهرستان خاتم یکی از شهرستانهای استان یزد در مرکز ایران است. این شهرستان از شهرستانهاي جديد استان يزد است كه از دو شهر هرات و مروست تشكيل گرديده است. شهر هرات مرکز این شهرستان است. بيشترين فعاليت كشاورزي استان يزد درمحدوده اين شهرستان انجام ميشود و امور دامپروري و پرورش دام از ديگر فعاليتهاي مردم اين شهرستان است كه نسبت به ديگر شهرستانهاي استان يزد از نزولات آسماني و آب نسبتاً فراواني برخوردار ميگردند.
 
درباره خاتم:

جغرافيا و اقليم:
شهرستان خاتم با وسعت 7931 کیلومتر مربع درمختصات 31 درجه و 30 دقیقه تا 39 درجه و 32 دقیقه عرض شمالی و 54 درجه و 40 دقیقهطول شرقی واقع گردیده است. این شهرستان از شمال به شهرستان مهریز از شمال غرب بهشهرستان ابرکوه از شرق به شهرستان شهربابک (استان کرمان) از غرب به شهرستان بونات (استان فارس) و از جنوب به شهرستان نیریز (استان فارس) هم مرز میباشد. این شهرستاندر جنوبی‌ترین نقطه استان یزد و با ارتفاع 1600 متر از سطح دریا قرار گرفته است.  شهرستان خاتم از دو شهر هرات و مروست و چهار دهستان به نام‌های فتح‌آباد،چاهک، هرابرجان و ایثار و 85 پارچه آبادی دارای سکنه تشکیل گردیده است. در سال 1368دهستان هرات و مروست به مرکزیت شهر هرات انتخاب و در تاریخ 26/12/81 با تصویب هیئتوزیران به شهرستان خاتم ارتقاء یافت. آب و هواي خاتم بياباني و نيمه بيابانياست. بخش عمده اين شهرستان، زير پوشش جنگلي قرار دارد. جنگل‌هاي پسته وحشي «باغشادي» و جنگل‌هاي بادام كوهي «چنار ناز» از جمله پوشش گياهي اين منطقه به شمارمي‌روند. اين شهرستان مهم‌ترين قطب كشاروزي استان يزد محسوب مي‌شود. وجود منابع آبيفراوان از جمله سفره‌هاي وسيع آب‌هاي زيرزميني، هم‌جواري با شهرستان سرسبز بوانات وقرار گرفتن در مسير رودخانه بوانات، چشم‌انداز نويدبخشي را براي كشاورزي اين منطقهترسيم كرده است. چاه آرتزين شهرستان خاتم نمونه‌اي از فراواني آب در اين منطقه است. پرنده زيبا و نادر «هوبره» در شهرستان خاتم بسيار يافت مي‌شود. قلعه مروست، بقعهشيخ‌عبدالله، ‌بقعه شيخ‌بهاءالدين، مسجد شاه‌حسين و قلعه محمد كريم‌خان هراتمهم‌ترين مكان‌هاي ديدني اين شهرستان را تشكيل مي‌دهند
.
وضعیت اجتماعی

جمعیت شهرستان خاتم در سال ۱۳۸۵، برابر با ۳۲٫۳۳۰ نفر بوده است . منطقه این شهرستان به لحاظ موقعیت جغرافی خود و هم جواری با استان های فارس و کرمان از نظر قومی وفرهنگی دارای ویژگی های خاص خود می باشد علاوه بر این مهاجر پذیری و رشد فرهنگهایگوناگونی شده است به گونه ای که امروز در شهرستان خاتم آمیزه ای از فرهنگ مردماستان کرمان، فارس و یزد مشاهده می شود . برای مثال لهجه تکلم مردم ترکیبی از گویشمردم استان های فارس و کرمان می باشد. از نظر دینی و مذهبی کلیه مردم شهرستان پیرومذهب شیعه اثنی عشری میباشند. صنايع دستي شهرستان خاتم عبارتند را قالي‌بافي،‌گيوه‌بافي، ‌گليم‌بافي و جوال‌بافي تشكيل مي‌دهند.

سوابق و پيشينه تاريخي:
در مورد قدمت هرات و مروست آثار و شواهد نشانمی‌دهد که این دو منطقه بسیار قدیمی و تاریخی است و مورخان را بر این باور است کهمنشأ سکونت در این منطقه به زمان ورود آریایی ها به ایران باز می‌گردد. منطقه هرات و مروست در قرون گذشته جزیی از مملکت فارس بوده که پایتخت آنشهر استخر بوده است. این منطقه در دوره ساسانیان به علت واقع شدن بین یزد و کرمان وفارس از اهمیت خاصی برخوردار بوده است و بسیار پر رونق آثار و ابنیه تاریخیباقیمانده خود شاهدی بر این مدعا است. از مهمترین آثار باستانی و تاریخی اینشهرستان می توان به قلعه کبری واقع در بالای کوه سرچشمه با فاصله 5 کیلومتری شهرهرات، قدمگاه علی در 5 کیلومتری غرب هرات، امامزاده پیر غیب با سنگ نوشته های به خطمیخی در فاصله 20 کیلومتری جنوب غربی هرات (منطقه بوروییه) مسجد فتح آباد در 5کیلومتری شمال شرقی هرات. شایان ذکر است بسیاری از آثار باستانی شهر هرات بر اثرسیل ویرانگر سال 1365 از بین رفت.
                                                                                              
 اماکن تاریخی :

نام مکان تاریخی
برج آسیاب میر
آدرس
شهرستان خاتم، شهر هرات
توضیحات
این آسیاب متعلق بهشخصی به نام میر محمد رضا بوده است که به وسیله آب چشمه رئیسی چرخانده می شده است وبا وجود اینکه چند آسیاب دیگر هم در هرات وجود داشته است این آسیاب بزرگترین وعمومی ترین آسیاب بوده است و هنوز بقایای برج آن وجود دارد که در حال تخریب میباشد.

نام مکان تاریخی
قلعه ملکی
آدرس
شهرستان خاتم
توضیحات
قلعه ملکی در حدود 200 سال پیش احداث گردیده که خیلی ها معتقدند توسط فرج ا... خان شهر بابکی که عمدهمالک هرات و شهر بابک بوده احداث گردیده است. زیر بنای این قلعه حدود 000/15 مترمربع می باشد که ساختمانهای داخل آن سالم و قابل استفاده می باشد. این قلعه درفاصله 200 متری فرمانداری شهرستان خاتم قرار گرفتهاست.

نام مکان تاریخی
قلعه مروست
آدرس
شهرستان خاتم، شهر مروست
توضیحات
قلعه ای که بر روی ظاهراً تپه ای به ارتفاع بیش از 4 متر ساخته شده است و به نظر میرسد که قبلاً دو طبقه بوده که طبقه زیرین آن تخریب شده باشد. قدمت آن به بیش از 800 سال قبل میرسد و در وسط شهر مروست قرار گرفته و در قدیماطراف آن خندق نیز بوده است و در تاریخ 8/10/1378 به شماره 2545 در فهرست آثار ملیایران به ثبت رسیده است.