حفاظت از زیستگاههای هوبره را با جذب سرمایه گذار بخش خصوصی در دستور کار داریم

حفاظت از زیستگاههای هوبره را با جذب سرمایه گذار بخش خصوصی در دستور کار داریم


مدیرکل حفاظت محیط زیست يزد:

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان یزد گفت: بیش از 70 در صد کشفیات و دستگیری قاچاقچیان با همکاری و گزراشات مردمی، مخبرین و همیاران محیط زیست حاصل می شود که این موضوع بسیار جای تقدیر دارد.


وی افزود: استان یزد از حیث دارا بودن زیستگاه و جمعیت هوبره در کشور جایگاه ویژه ای دارد و همین امر حساسیت ها و ضرورت حفاظت بیشتر را می طلبد و تجربه خوبی نیز برای برخورد با شکارچیان و یا به عبارتی قاچاقچیان هوبره در استان وجود دارد و در حد امکان و توان موجود برخوردهای لازم انجام پذیرفته و ادامه خواهد داشت.

وي ادامه داد: همچنین در صورت ضرورت در بعضی از استانها که عمده باندهای قاچاق هوبره در آنجا مستقر هستند به جهت ریشه کنی این باندها برخورد جدی صورت می گیرد.


وی اضافه كرد: در سال گذشته تعداد هفت نفر شکارچی غیر مجاز هوبره دستگیر و تعداد 12 قطعه هوبره از آنها کشف شد. همچنین در این راستا 35 عدد تله زنده گیری از آنها کشف و ضبط شد.

اين مسوول تصریح کرد: عمده فعالیتهای محیط زیست در مقابله با شکار غیرمجاز اقدامات پیشگیرانه ای است  که از گشت و کنترل محیط بانان در زیستگاههای حساس حاصل می شود و به جرات می توان گفت که نه تنها در مورد هوبره بلکه در مورد سایر تخلفات شکار و صید در استان یزد، بیش از 70 درصد کشفیات و دستگیری قاچاقچیان با همکاری و گزراشات مردمی، مخبرین و همیاران محیط زیست حاصل می شود که این موضوع بسیار جای تقدیر دارد.

وی افزود: به طور خاص در مورد هوبره، همکاری کشاورزان و اهالی قره تپه در شهرستان خاتم که بهترین زیستگاه هوبره در استان یزد و یا حتی کشور است، بی نظیر و مثال زدنی است و به عقیده محیط بانان و کارشناسان محیط زیست استان وضعیت فعلی جمعیت هوبره در قره تپه خاتم فقط مدیون همکاری مردم بومی منطقه است.

وی همچنین در خصوص برخورد با شکارچیان غیرمجاز گفت: مسلما شکارچیان غیرمجاز طبق مراحلی که در قانون پیش بینی شده و با تامین شواهد و قراین موجود، تحویل مراجع قضایی می شوند.


مدیرکل حفاظت محیط زیست استان یزد همچنین ابراز داشت: نکته بسیار مهم و قابل توجه ضعف قوانین موجود در برخورد مناسب و پیشگیرانه با متخلفین است و از آنجايي كه ضرر و زیان تلف شدن هوبره زیاد است اکثرا متخلفین دستگیر شده اقدام به گرفتن وکیل نموده و از برخی ضعفهای قانون برای تخفیف مجازات و یا تبرئه شدن استفاده می کنند و به هر حال این موضوع به سازمان مرکزی منعکس شده است كه امیدواریم هرچه سریع‌تر رسیدگی شده و مشکلات در این خصوص نیز رفع شود.


وی در ادامه از دستگاه قضایی استان یزد به دلیل همکاری در برخورد با شکارچیان و متخلفین شکار و صید تشکر کرد.


جلالوندی همچنین گفت: با توجه به اینکه اتباع خارجی عمدتا خریدار پرنده های قاچاق هستند، قانون هیچ تفاوتی برای اتباع داخلی و خارجی قائل نشده است و متخلفین طبق قانون به دستگاه قضایی برای رسیدگی به موضوع تحویل داده می شوند.

وی بيان كرد: مناطق هوبره خیز استان يزد در شهرستانهای مختلف استان شناسایی شدند و عمدتا از طریق گشت و کنترل به ویژه در فصول مهاجرت هوبره به استان حفاظت می شوند که در شهرستان خاتم به طور خاص به صورت پایلوت مرکز تحقیقات برای تکثیر هوبره در مواقع مورد نیاز راه اندازی و در حال حاضر با احیای اراضی و کشت هوبره برای متمرکزسازی هوبره، مرکز تحقیقات مناسبی نیز در حال احداث می باشد.

وي ادامه داد: همچنين مکاتباتی در جهت جذب سرمایه گذاری در بخش خصوصی برای کمک به حفاظت و بهره برداری از هوبره و زیستگاههای آن انجام شده است و استان یزد قابلیت این را دارد تا در بحث حفاظت از هوبره از سرمایه گذاری خارجی در کشورهایی همچون بحرین، قطر، امارات و کویت نیز بهره ببرد.    
 

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان یزد خاطرنشان كرد: از آنجايي كه سالانه اسلحه های جدید وارد بازار می شود و شکارچیان نیز از آنها برای شکار استفاده می کنند، بنابراين لازم است هر چه سریع‌تر مشکلات موجود در خصوص وضعیت بودجه و همچنین افزایش تعداد محیط بانان استان نیز با همکاری و حمایت های مسوولین کشوری حل شود.