شناسه : 1470064
با تلاش کارکنان شبکه دامپزشکی شهرستان خاتم صورت گرفت:

تلاش جهت مهار بیماری تب مالت در شهرستان خاتم


سرپرست شبکه دامپزشکی شهرستان خاتم اظهار داشت: تب مالت به عنوان یکی از مهمترین بیماری های مشترک انسان و دام محسوب می گردد.
با تلاش کارکنان شبکه دامپزشکی شهرستان خاتم صورت گرفت:

به گزارش روابط عمومی فرمانداری خاتم مجتبی آغاز سرپرست شبکه دامپزشکی شهرستان خاتم اظهار داشت: تب مالت به عنوان یکی از مهمترین بیماری های مشترک انسان و دام محسوب می گردد. این بیماری منجر به از دست رفتن ارزش های اقتصادی دام های مبتلا و همچنین باعث ابتلای انسان می گردد. و به همین دلیل حائز اهمیت بسیار می باشد. در همین راستا شبکه دامپزشکی شهرستان خاتم همسو با سایر پرسنل دامپزشکی استان مبارزه همه جانبه با بیماری تب مالت را در برنامه کاری خود قرار داده است.

دکتر مجتبی آغاز در ادامه افزود: این بیماری همواره از دو بعد اقتصادی و بهداشتی مورد توجه قرار می گیرد. دام های مبتلا به بروسلوز معمولا در اولین آبستنی سقط جنین نموده و از آن هنگام تا مدتی پس از آن با دفع ترشحات به شدت آلوده رحمی باعث آلودگی محیط، مزارع و مراتع گردیده، که این مساله زمینه آلودگی  را برای سایر حیوانات گله و نیز انسان فراهم می سازد. کاهش تولید شیر، عقیمی و نازایی از دیگر عوارض بیماری تب مالت در دام ها به شمار می رود.

دکتر مجتبی آغاز اعلام کرد از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از 2766 رأس گاو و گوساله و تعداد 93833 راس گوسفند و بز بر عليه تب مالت واکسینه شده اند.

وی در پایان ضمن اعلام نظارت هاي دامپزشکی بر چرخه تولید، توزیع و عرضه انواع فراورده های خام دامی مثل شیر و گوشت به مردم توصيه كرد براي عدم ابتلاء به تب مالت، از فراورده هاي پاستوريزه استفاده نمايند و در صورت استفاده از شير غير پاستوريزه آن را بجوشانند.         

آدرس کوتاه :