شناسه : 334742

تقدير رئيس سازمان جهاد كشاورزي يزد از فرماندار خاتم


رئيس سازمان جهاد كشاورزي يزد ضمن تشكر از مسئولان شهرستان خاتم به ويژه فرماندار اين شهرستان خاطرنشان كرد: فرماندار خاتم همواره از مجموعه فعاليت‌هاي بخش كشاورزي شهرستان خاتم حمايت كرده است زيرا شهرستان خاتم به عنوان يكي از قطب‌هاي كشاورزي استان تلقي مي‌شود.

رئيس سازمان جهاد كشاورزي يزد گفت: در چند سال اخير اقدامات بسيار خوبي در زمينه پرورش آبزيان در سطح شهرستان خاتم انجام شده كه توليد 400 هزار قطعه بچه ماهي قزل‌آلا در ايستگاه تكثير اين ماهي در منطقه كرخنكان از آن جمله است.

محمدجواد صالحي در حاشيه جشن صيد ماهي قزل‌آلا در بخش مروست در گفتگو با خبرنگار فارس در خاتم با اشاره به اينكه شهرستان خاتم رتبه نخست در توليدات دام و طيور همچنين توليدات زراعي در سطح استان را داشته است، اظهار داشت: بيش از يك ميليون قطعه ماهي قزل‌آلا و كپور در استخرهاي پرورش ماهي در سطح استان يزد رها‌سازي شده كه 800 هزار قطعه آن مربوط به ماهي قزل‌آلا بوده كه از اين ميزان نيز 400 هزار بچه ماهي در شهرستان خاتم تامين شده است.
وي افزود: با اين حساب، شهرستان خاتم در زمينه توليد و پرورش آبزيان نيز به زودي مي‌تواند به رتبه‌هاي برتر استان دست يابد.
رئيس سازمان جهاد كشاورزي يزد اظهار اميدواري كرد: با توجه به ظرفيتي كه در شهرستان خاتم وجود دارد، شاهد توليد سالانه بيش از 100 تن ماهي در اين شهرستان باشيم.
صالحي ادامه داد: امروز در بخش مروست شاهد صيد ماهي از يكي از استخرهاي پرورش ماهي بوديم كه اين استخر در كنار باغ پسته تعبيه شده بود و به عنوان يك استخر دو منظوره عمل مي‌كند.
وي خاطرنشان كرد: اين استخر علاوه بر ذخيره‌سازي آب براي تامين آب مورد نياز باغات در زمينه پرورش ماهي نيز مورد استفاده قرار گرفته است.
رئيس سازمان جهاد كشاورزي يزد يادآور شد: در شهرستان خاتم همچنين اقدامات قابل توجه ديگري نيز در زمينه پرورش آبزيان انجام شده كه از آن جمله مي‌توان به شناسايي گونه‌هاي مختلف ماهي براي استفاده از ظرفيت‌هاي ايجاد شده در استان اشاره كرد.
صالحي بيان داشت: با اين اقدام در تمام طول سال، استخرهاي پرورش ماهي قادر به پروش گونه‌هاي مختلف ماهي هستند.
وي افزود: گونه‌هايي نظير تيلاپيا و ماهي خاوياري در استان يزد مورد مطالعه قرار گرفته و بيش از دو سال است كه پرورش ماهي خاوياري در برخي شهرستان‌هاي استان يزد انجام مي‌شود.
رئيس سازمان جهاد كشاورزي يزد يادآور شد: در حال حاضر بيشترين ميزان پرورش ماهي‌هاي خاوياري در شهرستان بافق انجام مي‌شود و كار رهاسازي بچه‌ماهي در استخرهاي آن انجام شده است.
صالحي ادامه داد: اين اقدام در حال حاضر براي توليد گوشت ماهي خاوياري انجام شده اما اميد مي‌رود در سال‌هاي آينده بتوانيم استحصال خاويار را از اين گونه نيز داشته باشيم.
وي بيان داشت: نوع ديگر ماهي وارداتي در ايستگاه تحقيقات و آب‌هاي شور داخلي استان يزد و شهرستان‌هاي آن در حال پرورش است كه اميد مي‌رود با هماهنگي‌هاي سازمان محيط زيست كشور و اداره كل محيط زيست استان، توليد آبزيان در استان كه هم‌اكنون بيش از 540 تن است را در طول برنامه توسعه پنجم به بيش از هزار تن در سال برسانيم.
رئيس سازمان جهاد كشاورزي يزد در ادامه با اشاره به سرانه مصرف ماهي در استان يزد عنوان كرد: سرانه مصرف ماهي در استان يزد كمتر از يك كيلوگرم بود در حالي كه متوسط سرانه در كشور بيش از 5/7 كيلوگرم است اما با اقدامات انجام شده از جمله آموزش طبخ گونه‌هاي غذايي و دريايي و پخت ماهي، سرانه مصرف در استان يزد به بيش از پنج كيلوگرم افزايش يافت.
رئيس سازمان جهاد كشاورزي يزد در بخش ديگري از سخنان خود ضمن تشكر از مسئولان شهرستان خاتم به ويژه فرماندار اين شهرستان خاطرنشان كرد: فرماندار خاتم همواره از مجموعه فعاليت‌هاي بخش كشاورزي شهرستان خاتم حمايت كرده است زيرا شهرستان خاتم به عنوان يكي از قطب‌هاي كشاورزي استان تلقي مي‌شود.
وي با اشاره به اينكه كشاورزي و صنايع از اركان اصلي توسعه پايدار هستند، بيان داشت: اگر مسئولان شهرستان خاتم خواهان توسعه پايدار در اين شهرستان هستند، بايد از كشاورزي و صنايع حمايت ويژه داشته باشند.
فرماندار خاتم نيز در اين مراسم از برگزاري نخستين جشن صيد ماهي در مروست خبر داد و افزود: به دنبال برگزاري نخستين جشن برداشت انگور در مروست در پايان بهار امسال، شاهد برگزاري نخستين جشن صيد ماهي در اواخر زمستان هستيم و اميدواريم اين دو برنامه در تقويم سالانه سازمان جهاد كشاورزي استان يزد قرار گيرد و اين مراسم همه ساله با شكوه بيشتري برگزار شود.
سيدناصر امامي همچنين بيان داشت: امسال شاهد برداشت 20 تن ماهي از استخرهاي مروست هستيم كه اميدواريم در سال‌ آينده شاهد افزايش برداشت حداقل يكصد تن ماهي در اين شهرستان باشيم.
وي اظهار اميدواري كرد كه دستگاه‌هاي استاني و شهرستاني مربوطه در اين زمينه اقدامات و برنامه‌ريزي‌هاي لازم را انجام دهند.

آدرس کوتاه :