بیانیه فرماندار خاتم به مناسبت روز موزه ومیراث فرهنگی

بیانیه فرماندار خاتم به مناسبت روز موزه ومیراث فرهنگی((سر گذشت پیشینیان برای مومنان تذکر و یادآوری است ))سوره هود ایه 120

تاریخ حافظه زنده بشر است و بدون آن هیچ شناسنامه ای از پیشنیان موجود نخواهد بود و این خود ابزاری دارد که به صورت های گوناگون به جای خواهد ماند قرآن کریم درآیات متعددی به ذکر سرگئشت پیشينیان پرداخته است . و این خود بهترین درس های زندگی در تمامی زمینه ها و راهگشایی برای همه انساهای امروز و فردا است .
حضرت علی (ع) خطاب به فرزندش امام حسن مجتبی (ع) می فرماید : (( پسرم درست است که من به اندازه همه کسانی که پیش از من زیسته اند عمر نکرده ام ولی در کردار آنها نظر افکنده ام و در اخبارشان تفکر کرده و درآثارشان به سیر و سیاحت پرداخته ام تا آنجا که همانند یکی از آنها شده ام و تا جایی که به دلیل آنچه از تاریخشان به من رسیده انگار که با همه آنها از اول جهان تا امروز بوده ام و قسمتهای زلال و مصفا و بخشهای کدر و تاریک زندگی آنها را شناخته و سود و زیان آنها را دانستم ....
لذا با توجه به آیات و روایات چنین برمی آید که تفکر و تامل و اندیشیدن درباره زندگی پیشينیان از اهمیت ویزه ای برخوردار است وآثار به جای مانده  از دوران قبل خود برگ نوشته ای از نحوه زندگی و معاش آنهاست . ایران کهن و به تبع آن استان یزد و شهرستان خاتم نیز به لحاظ تاریخی و فرهنگی از آثار باستانی و شیوه ها و رسوم خاصی  برخوردار است که تفکر و تامل در آنها انسان را به خود وا داشته  و به سختکوشی و ایمان مردم  این دیار پی خواهد برد .
وجود قلعه های زیاد در شهرستان خاتم از جمله قلعه مروست ، قلعه محمد باقری ، قلعه ملکی هرات ، این شهرستان را به دارالقلعه لقب داده است همچنین آثار تاریخی دیگر در جای جای این منطقه مانند ، کله پریده چاهک، مسجد فتح اباد ،غار بابا زاهد  بوروئیه هرات ،استودان کرخنگان  و همچنین پوشش لباسهای محلی ، صنایع دستی ، گلیم ،سفال و ... و گویشهای محلی (ترکی،فارسی،عربی و...) نشان از قدمت این شهرستان دارد.
لذا اینجانب ضمن تبریک این روز به کلیه کارمندان و کارشناسان این عرصه و تقدیر و تشکر از اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی استان از آنها می خواهم نسبت به افزایش اعتبار جهت تعمیر و تجهیز قلعه ها و اماکن بجا مانده از پیشینیان در این شهرستان مساعدت نموده و همچنین در راه اندازی موزه مردم شناسی شهرهای هرات و مروست که  از مصوبات سفر ریاست جمهور ی می باشد تسریع نماید .
سید ناصر امامی    
فرماندار شهرستان خاتم