اجرای طرح توسعه و صیانت از جنگل های شهرستان خاتم به مساحت 1500 هکتار

اجرای طرح توسعه و صیانت از جنگل های شهرستان خاتم به مساحت 1500 هکتار"سيد ابوالفضل وكيلي" امروز در آستانه هفته گراميداشت منابع طبيعي و روز درختكاري در جمع خبرنگاران وسعت عرصه‌‎‎هاي طبيعي استان را هفت ميليون و 300 هزار هكتار معادل 98 درصد از مساحت استان ذكر كرد و گفت: 38 درصد از اين عرصه‎‎ها بياباني، 60 درصد مراتع و 1.5 درصد نيز جنگل‎‎هاي طبيعي هستند.

وي با اشاره به وجود 13 كانون فرسايش بادي در استان كه تمام شهرستان‎‎هاي يزد را تحت تاثير قرار داده است، افزود: استان يزد به دليل برخوداري از پوشش گياهي ضعيف، در معرض فرسايش آبي نيز قرار دارد به نحوي كه 70 درصد از هفت ميليون و 800 هزار مترمعكب نزولات جوي در استان به صورت سيلاب و هرزآب به هدر مي‎‎رود و اين امر اهميت مقوله آبخيزداري را نشان مي‎‎دهد.

وكيلي از مهمترين اقدامات اين اداره كل را اجراي كمربند سبز به ويژه براي شهرهاي يزد، زارچ و اشكذر كه در معرض طوفان‎‎هاي گدر و غبار و ريزگردها هستند، ذكر كرد و در اين رابطه تصريح كرد: هر هكتار جنگل معادل 168 تن غبار را جذب مي‎‎كند.

وي به اجراي كمربند سبز شهر يزد در محدوده‎‎اي به مساحت 3600 هكتار اشاره كرد و گفت: تا قبل از سال 1391 در مجموع 190 هكتار از اين طرح اجرا شده بود ولي در سال گذشته 100 هكتار ديگر از آن اجرا شده و امسال نيز به مناسبت هفته درختكاري 70 هكتار ديگر از اين طرح با اعتباري معادل دو ميليارد و 500 ميليون ريال با حضور مسئولان و آحاد مردم و دوستداران طبيعت در روز جمعه 15 اسفندماه نهالكاري خواهد شد.

وي افزود: امسال 50 هكتار ديگر از كمربند سبز شهرهاي زارچ و اشكذر نيز از محل پساب آب يزد اجرا خواهد شد و اين در حالي است كه در سال گذشته 70 هكتار از اين طرح نهالكاري اجرايي شد.

وكيلي همچنين از آغاز عمليات جنگل كاري طرح 20 هكتاري منطقه كنج كوه شهرستان مهريز با اعتباري بالغ بر 220 ميليون ريال با همكاري بسيج خبر داد.

اين مسئول يكي ديگر از اقدامات اين اداره كل را توسعه و احياي جنگل در مناطق مستعد استان بيان كرد و گفت: در همين راستا نيز در هفته منابع طبيعي امسال افتتاح عمليات احيايي طرح توسعه جنگل در قالب طرح صيانت از جنگل‎‎هاي زاگرس، جنوب و مناطق مركزي كشور در شهرستان خاتم به وسعت 1500 هكتار و با اعتباري معادل 22 ميليارد ريال مورد بهره‏‏ برداري قرار خواهد گرفت.

وي يكي از ويژگي‎‎هاي اين طرح را مشاركت تشكل‎‎هاي مردم محلي و تعاوني‎‎هاي بخش منابع طبيعي ذكر كرد.

وكيلي يكي از مهمترين مناطق تحت فرسايش بادي استان را منطقه گود گوار  شهرستان بافق اعلام كرد و گفت: در اين طرح كه در هفته منابع طبيعي امسال مورد بازديد مسئدولان استان براي بهره‏‏برداري از استخر و چاه طرح و انشعاب برق با اعتبار 17 ميليون ريال قرار خواهد گرفت، 2800 هكتار اقدامات بيولوژيكي انجام مي‏‏شود.

وي در اين باره افزود: در سال گذشته 200 هكتار از اين طرح عملياتي شده و امسال نيز 700 هكتار از ان با پيشرفت حدود 90 درصد در حال اجراست.

مدير كل منابع طبيعي استان يكي ديگر از اقدامات اين اداره كل كه در اين هفته مورد بهره برداري قرار مي‎‎گيرد را افتتاح عمليات نهالكاري و توسعه فضاي سبز تفرجگاه تامهر شهرستان تفت به وسعت 50 هكتار با عمليات انتقال آب به اين مجموعه با اعتبار شش ميليارد ريال عنوان كرد.

وي در ادامه به موضوع آبخيزداري و اهميت آن اشاره و خاطرنشان كرد: بازديد از طرح آبخيزداري منطقه تنگ چنار شهرستان مهريز با حضور معاون عمراني استاندار و بهره برداري از چهار عمليات احيايي و بيولوژيكي در مناطق تنگ چنار مهريز، خوانساز شهرستان خاتم، رباط پشت بادام در اردكان و شهرستان بهاباد به وسعت 1200 هكتار در قالب عمليات بذر كاري و كپه كاري با اعتبار 980 ميليون ريال از برنامه‎‎هاي هفته منابع طبيعي در يزد است.

وكيلي همچنين افتتاح سه طرح آبخيزداري در حوزه عقدا، خوانسار هرات و رباط پشت بادام با اعتبار هشت ميليارد و 780 ميليون ريال را از برنامه‏‏هاي هفته آتي استان خواند.

اين مقام مسئول با اشاره به طرح‏‏هاي بين المللي مناريد و ترسيب كربن به ترتيب در شهرستان‎‎هاي بهاباد و ابركوه، توضيحاتي د مورد دستاوردهاي خوب اين طرح‏‏ها ارائه كرد.

وي از ديگر اقدامات اين اداره كل را بهره‏‏برداري چند منظوره از عرصه‎‎هاي منابع طبيعي از جمله در جذب اكوتوريسم و توسعه كشت‎‎ گياهان داروي در استان ذكر كرد.

مدير كل منابع طبيعي يزد گفت: استان يزد در حوزه حفاظت از اراضي ملي به عنوان پايلوت طرح كاداستر كشور در حال نقشه برداري از 500 هزار هكتار از اين عرصهها با اعباري معادل 1.5 ميليارد تومان است كه تاكنون 30 درصد از اين طرح اجرايي شده است.

وي با اشاره به تعداد 11 نفر نيروي حفاظت از عرصه‎‎ها اين ميزان را كمتر از حد استاندارد خواند و گفت: در حال حاضر با جلب مشاركت‎‎هاي مردمي حدود 200 هميار طبيعت با اين اداره كل در رابطه با حفاظت از منابع طبيعي استان همكاري مي‎‎كنند.

وكيلي در پايان نيز با اشاره به پديده زمين‎‎خواري در مناطق ييلاقي و حاشيه شهرهاي استان، از روش‏‏هاي نوين تجاوز زمين‏‏خواران به عرصه‏‎‎هاي ملي با دور زدن قانون به عنوان يك مشكل خبر داد و گفت: در 11 ماهه امسال 685 پرونده زمين‎‎خواري به مساحت 827 هكتار در استان تشكيل شده كه تاكنون 88 مورد به وسعت 335 هكتار منجر به خلع يد شده و 67 مورد نيز در حال خلع يد است.