یکی از محتواهای وب موجود را انتخاب کرده و یا یک محتوای جدید جهت نمایش در این پورتلت ایجاد کنید.

خاتم در یک نگاه

 

جغرافيا و اقليم 
خاتم در جنوبی‌ترین نقطه استان یزد، با ارتفاع ۱۶۰۰ متر از سطح دریا با وسعت حدود 8800کیلومتر مربع در مختصات ۳۱ درجه و ۳۰ دقیقه تا ۳۹ درجه و ۳۲ دقیقه عرض شمالی و ۵۴ درجه و ۴۰ دقیقه طول شرقی واقع گردیده است. این شهرستان از شمال به شهرستان مهریز، از شمال غرب به شهرستان ابرکوه، از شرق به شهرستان شهربابک (استان کرمان)، از غرب به شهرستان بونات (استان فارس)، و از جنوب به شهرستان نیریز (استان فارس) محدود می شود. آب و هواي خاتم بياباني و نيمه بياباني است. بخش عمده اين شهرستان، زير پوشش جنگلي قرار دارد. جنگل‌هاي پسته وحشي «باغ شادي» و جنگل‌هاي بادام كوهي «چنار ناز» از جمله پوشش گياهي اين منطقه به شمار مي‌روند. وجود منابع آبي فراوان از جمله سفره‌هاي وسيع آب‌هاي زيرزميني، هم‌جواري با شهرستان سرسبز بوانات و قرار گرفتن در مسير رودخانه های بوانات، چشم‌انداز نويدبخشي را براي كشاورزي اين منطقه ترسيم كرده است. وجود چاه آرتزين شهرستان خاتم نمونه‌اي از فراواني آب در اين منطقه است. البته میزان نزولات جوی در خود شهرستان پایین و دارای میانگین 110 میلی متر در سال است ولی بارش برف و باران قابل توجه در بالادست شهرستان و جاری شدن رودخانه های اعظم و منج باعث تغذیه سفره های زیر زمینی آن می شود.

وضعيت اجتماعي

شهرستان خاتم جمعيتي نزدیک به 45000  نفر دارد. این منطقه به لحاظ موقعیت جغرافیایی خود و همجواری با استان های فارس و کرمان، از نظر قومی و فرهنگی دارای ویژگی های خاص خود می باشد. علاوه بر این، مهاجر پذیری و رشد فرهنگ های گوناگون در آن به چشم می خورد به گونه ای که امروز در شهرستان خاتم آمیزه ای از فرهنگ مردم استان کرمان، فارس و یزد مشاهده می شود . برای مثال لهجه تکلم مردم ترکیبی از گویش مردم استان های فارس و کرمان می باشد. از نظر دینی و مذهبی کلیه مردم شهرستان پیرو مذهب شیعه اثنی عشری می باشند. اقوام ترک قشقایی و عرب شیبانی نیز در این منطقه سکونت دارند.

سوابق و پيشينه تاريخي

در مورد قدمت هرات و مروست آثار و شواهد نشان می‌دهد که این دو منطقه بسیار قدیمی و تاریخی است و مورخان را بر این باور است که منشأ سکونت در این منطقه به زمان ورود آریایی ها به ایران باز می‌گردد.
منطقه هرات و مروست در قرون گذشته جزیی از مملکت فارس بوده که پایتخت آن شهر استخر بوده است. این منطقه در دوره ساسانیان به علت واقع شدن بین یزد و کرمان و فارس از اهمیت خاصی برخوردار بوده است. آثار و ابنیه تاریخی باقیمانده خود شاهدی بر این مدعا است. در آثار اسلامی ( مسالک الممالک استخری، صوره الارض ابن حوقل، معجم البلدان یاقوت حموی، تاریخ کرمان پاریزی و فارسنامه ناصری  از دو شهر هرات و مروست به نیکی یاد شده است. ابن بلخی در کتاب خود در مورد هرات، توابع آن و مروست می نویسد: « صاهه (چاهک) و هراه(هرات)" دو شهرک اند. هوای آن معتدل و آب روان و هر دو آباد است. از مهمترین آثار باستانی و تاریخی این شهرستان می توان به قلعه کبری واقع در بالای کوه سرچشمه با فاصله ۵ کیلومتری شهر هرات، قدمگاه علی در ۵ کیلومتری غرب هرات، بقعه تاریخی پیر غیب با سنگ نوشته های به خط میخی در فاصله ۲۰ کیلومتری جنوب غربی هرات (منطقه بوروییه)، مسجد فتح آباد در ۵ کیلومتری شمال شرقی هرات نام برد. شایان ذکر است بسیاری از آثار باستانی شهر هرات بر اثر سیل ویرانگر سال ۱۳۶۵ از بین رفته است.

فرصت ها

  1. بافت مذهبی شهرستان.
  2. رونق بخش کشاورزی و زیربخش های آن در منطقه و وجود بستر ایجاد و توسعه صنایع تبدیلی و جانبی بخش کشاورزی.
  3. وجود معادن فلزی از قبیل آهن، مس، عناصر نادر و همچنین معادن سنگ های تزیینی و ساختمانی.
  4. موقعیت استراتژیک آن در چهارراه مواصلاتی اصفهان- یزد- کرمان و فارس و مرکز ثقل حمل کالا و مسافر.
  5. چشم انداز روشن صنعت دگردشگری، بخصوص گردشگری طبیعی (اکوتوریسم) در شهرستان با وجود چنارهای کر کرخنگان، سرچشمه هرات، غارها، 64000 هکتار جنگل زاگرسی, زیستگاه پرنده نادر هوبره و منطقه پناهگاه حیات وحش بوروئیه و ... .
  6. وجود زیرساخت های توسعه صنعت.

  

نقشه شهرستان خاتم

  

 

 

 

 

 

« بازگشت

درآستانه ایام ا...دهه فجر؛


به گزارش روابط عمومی فرمانداری خاتم ،"غلامرضا عطائی" سرپرست  فرمانداری شهرستان خاتم ضمن تبریک و تهنیت بمناسبت ولادت حضرت رسول صلی وآله و هفته وحدت و خیر مقدم به حاضرین با اشاره به دستور کار جلسه پیرامون « ستاد هماهنگی و برنامه ریزی دهه مبارک فجر شهرستان بیان داشت : ایام دهه فجر نقطه عطف انقلاب شکوهمند اسلامی است و لذا ایام ا… دهه فجر هر ساله تجدید میثاق مردم با انقلاب و آرمانهای بلند امام راحل (ره) می باشد.

وی تاکید کرد: برنامه‌های گرامیداشت این ایام مبارک باید بتواند ارزش‌های والا و متعالی انقلاب اسلامی و نقش بی بدیل بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران در شکل‌گیری و پیروزی انقلاب و ادامه این مسیر الهی را به نسل جوان بشناساند.

 سرپرست فرمانداری خاتم  در ادامه ضمن تقدیر و تشکر از زحمات دست اندرکاران بیان داشت: تمامی ادارات و نهادهای انقلاب اسلامی مانند سالهای گذشته باید با برنامه ریزی مناسب، زمینه برگزاری مطلوب مراسم دهه فجر و راهپیمائی باشکوه  یوم ا...22بهمن را فراهم سازند.

"جواد میر بهبودی" بخشدار مرکزی خاتم نیز دراین جلسه خواستار مستند سازی عملکرد کمیته های  ستاد دهه فجر شهرستان  و فراهم کردن زمینه حضورمنسجم و گسترده مردم در برنامه های یوم ا… دهه مبارک فجر شد.

در ادامه این جلسه پس از بحث و تبادل نظر، مسئولان کمیته های ستاد دهه فجر و اعضای کمیته معرفی شدند.